Ελλάδα-Ρωσία 9-13

Έπειτα από τρεις νίκες, η Εθνική γνώρισε την πρώτη της ήττα (13-9) στο διεθνές τουρνουά Holiday Cup στις Ηνωμένες Πολιτείες, από τη Ρωσία.

Αυτή τη φορά το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν είχε συνέχεια και το 3-1 (υπέρ της Εθνικής) έγινε στην δεύτερη περίοδο 6-3 από τις Ρωσίδες με ένα σερί 5-0! Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση βρέθηκαν για πρώτη φορά να κυνηγούν στο σκορ και παρότι μείωσαν δυο φορές στην επανάληψη με 7-5 και 8-6 ο αντίπαλος «άνοιξε» στα τελευταία λεπτά τη διαφορά (13-7), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απλώς να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Εθνική ολοκληρώνει την παρουσία της στους αγώνες της Σάντα Άννα στην Καλιφόρνια το βράδυ της Κυριακής (15/12, 21:30 ώρα Ελλάδας) κόντρα στη διοργανώτρια, η οποία στο άλλο ματς της ημέρας επικράτησε της Αυστραλίας με 9-5 και συνέχισε το αήττητο σερί. Στην τρίτη αναμέτρηση του προγράμματος, η Ολλανδία επιβλήθηκε του Καναδά με 10-5.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 2-3, 3-4
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β., Ψούνη 1, Χαραλαμπίδου Στ. 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Ρουμπέση, Χαραλαμπίδου Ι. 1, Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.
Ρωσία: Ουστούκινα, Αντόνοβα 1, Προκοφίεβα 4, Καρίμοβα 1, Κρίμερ, Μπελόβα 2, Τανκέεβα, Γκρίνεβα 2, Αμπντριζιάκοζα, Μπορίσοβα, Ιβάνοβα 2, Ζελεντσόβα 1, Καρνάου