«Ασημένιος» ο Νέγρης στα 5χλμ

Η μαραθώνια κολύμβηση χαρίζει μετάλλια και στις μικρότερες κατηγορίες. «Ασημένιος» ο Δημήτρης Νέγρης στα 5χλμ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων και παίδων-κορασίδων στο Κοτσαέλι.

Δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης στην πόλη της Τουρκίας και η ελληνική αποστολή πανηγύρισε νωρίς την πρώτη της επιτυχία, στην κατηγορία των παίδων. Ο Δημήτρης Νέγρης με χρόνο 59:50.57 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με τον Ισπανό Πουγιόλ να κατακτά το χρυσό (59:49.22) και το Ρώσο Μπελιάεβ να συμπληρώνει την τριάδα των νικητών με 59:51.86.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Σταμάτης Καστόρης τερμάτισε 7ος με 1:00:04.24 και ο Ηλίας Κατράντος 11ος με 1:00:08.31.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Κορασίδων, η Βασιλική Σαπουνή κατέλαβε τη 13η θέση, τερματίζοντας σε 1:05:48.58. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Βρετανίδα Ντίρινγκ με 1:03:30.88, δεύτερη ήταν η Ιταλίδα Τεταμάντσι (1:03:30.90) και τρίτη η Γαλλίδα Σεκρεστά (1:03:31.18).