Χάλκινο μετάλλιο ο Μάστορας

gazzetta default image fallback

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων του Τάμπερε ο Αντώνης Μάστορας, σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ στον τελικό του ύψους.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος ξεπέρασε τον εαυτό του, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου με επίδοση στα 2.26μ. Ο Μάστορας άρχισε τις προσπάθειές του από τα 2.14μ, πέρασε τα 2.18μ, 2.21μ, 2.24μ, ενώ απέτυχε τρεις φορές στα 2.28μ.

Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής ομάδας στη διοργάνωση, καθώς είχε προηγηθεί το χάλκινο της Καρακατσάνη στα 10.000 μ. και το 22ο στην ιστορία της χώρας στο θεσμό. Ο Μάστορας είναι ο πρώτος άνδρας που κατακτά μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Ολλανδός Ντουέ Αμέλς με 2.28μ που επίσης αποτελεί ατομικό ρεκόρ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση με το ίδιο ύψος αλλά χειρότερες προσπάθειες τον Ρώσο Ντανιίλ Τσιπλάκοφ, που ήταν το φαβορί.

Πέμπτη η Αναγνωστοπούλου

Στον τελικό της δισκοβολίας η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου κατέλαβε την 5η θέση έχοντας καλύτερη βολή στα 55,05 μέτρα. Η αθλήτρια της ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα της στα 53,45 μ. συνέχισε στα 49,17 μ. , 49,32 μ., 52,93 μ., 55,05 μ. και 54,73 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κρίθηκε σε βολή στα 56,80 μ., την οποία και σημείωσε η Ιρίνα Ροντρίγκεζ από την Πορτογαλία.

Πριν δύο χρόνια στην Οστράβα η αθλήτρια μας είχε καταλάβει την τέταρτη θέση. Νικήτρια με 61,45 μ., ήταν η Γερμανίδα Αννα Ρουχ, η οποία επιβεβαίωσε και τον τίτλο του φαβορί, δεύτερη με 58,64 μ. η συμπατριώτισσα της Σάνις Κραφτ.

Στην 5η θέση και ο Λάσκαρης

Η αυλαία των ελληνικών συμμετοχών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έπεσε με τον Παναγιώτη Λάσκαρη, ο οποίος μετείχε στον τελικό του επί κοντώ. Σπουδαία εμφάνιση και σε αυτή την περίπτωση από τον πρωταθλητή μας, ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση, με καλύτερη προσπάθεια στα 5.40μ, ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ.

Ο Έλληνας αθλητής μετά το 5,40 μ. επέλεξε να αφήσει το 5,45 μ., ώστε να δοκιμάσει στα 5,50 μ., ύψος που θα μπορούσε να του δώσει ένα μετάλλιο. Στον ίδιο αγώνα συμμετείχε και ο Θοδωρής Λάσκαρης, ο οποίος ήταν 10ος με 5,20 μέτρα. Νικητής με 5,60 μ. ήταν ο Ρώσος Αντον Ιβάκιν με 5,60 μέτρα.