Χρυσός ο Μπανιώτης

Ο Κώστας Μπανιώτης ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του ύψους στους Μεσογειακούς της Μερσίνης, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το τέταρτο για τον ελληνικό στίβο στη διοργάνωση.

Ο κλασικός αθλητισμός συνεχίζει να χαρίζει διακρίσεις στα γαλανόλευκα χρώματα, στους αγώνες της γειτονικής Τουρκίας. Σειρά την Πέμπτη (27/6) πήρε ο Κώστας Μπανιώτης, ο οποίος επικράτησε στο ύψος με καλύτερη προσπάθεια στα 2.34μ, που αποτελεί ρεκόρ αγώνων και νέο ατομικό ρεκόρ. Παράλληλα έγινε ο δεύτερος καλύτερος άλτης όλων των εποχών εντός των συνόρων, μετά το 2.37μ του Λάμπρου Παπακώστα. Ο πρωταθλητής μας ήταν ο μοναδικός που πέρασε το συγκεκριμένο ύψος, ενώ είχε επιτυχημένες προσπάθειες στα 2.15μ, 2.21μ, 2.24μ, 2.28μ, 2.30μ και 2.32μ. Στη συνέχεια έβαλε τον πήχη στα 2.37μ όμως δεν τα κατάφερε.

Στη δεύτερη ελληνική συμμετοχή, ο Αντώνης Μάστορας δεν «έβγαλε» μεγάλο άλμα, μένοντας στην 5η θέση και στα 2.21μ. Είχε επίσης επιτυχημένες προσπάθειες στα 2.10μ και 2.18μ.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ιταλός Σιλβάνο Τσεζάνι με 2.28μ, ενώ τρίτος ήταν ο Γάλλος Φαμπρίς Σεν Ζεν με 2.24μ και ατομικό ρεκόρ τη φετινή περίοδο.

8ος ο Τρέμος στον δίσκο

Στον τελικό της δισκοβολίας, ο Γιώργος Τρέμος δεν κατάφερε να βρεθεί στο βάθρο των νικητών, καταλαμβάνοντας την 8η θέση με 55,93μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κροάτης Μάρτιν Μάριτς με 61.46μ, ενώ ακολούθησαν ο Τούρκος Ερκουμέντ Ολγκιουντένιζ με την ίδια βολή, αλλά χειρότερες προσπάθειες και ο Μαυροβούνιος Ντάνιελ Φουρτούλα με 61.44μ.

Στα 1.500μ των ανδρών, ο Ανδρέας Δημητράκης ήταν 7ος με 3:40.15, χρόνος που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Ιλχάμ Τανουί Οζμπίλεν με 3:35.09, δεύτερος ήταν ο Μαροκινός Γιασίν Μπενσγκίρ με 3:36.42 και τρίτος ο Αλγερινός Ιμάντ Τουίλ με 3:36.71.

Στα 100μ γυναικών, η Μαρία Γάτου είχε άκυρη εκκίνηση και δεν έτρεξε στον τελικό. Πρώτη ήταν η Ιταλίδα Ιλένια Ντράισκι με 11.53, δεύτερη η Ισπανίδα Εστέλα Γκαρσία Βιγιάλτα με 11.53 και τρίτη η Κύπρια Ελένη Αρτυματά με 11.55. Στην 6η θέση τερμάτισε η συμπατριώτισσά της Άννα Ρομάνα Παπαϊωάννου με 11.89.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Μάκης Στεργιούλης περιορίστηκε στην 8η και τελευταία θέση με 10.52. Το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε ο Γάλλος Εμμάνουελ Μπιρόν με 10.22 που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ, δεύτερος ήταν ο Τούρκος Ραμίλ Γκιουλίγεφ με 10.23 και τρίτος ο Ιταλός Μίτσελ Τούμι με 10.25.

Τέλος, στον τελικό του μήκους των γυναικών η Ευαγγελία Γαλένη κατέλαβε την 4η θέση με καλύτερο άλμα στα 6.32μ. Πρώτη ήταν η Κύπρα Νεκταρία Παναγή με 6.51μ, ενώ η συμπατριώτισσά της Ελευθερία Χριστοφή κατετάγη 8η με 6.02μ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Σλοβένα Νίνα Κόλαριτς με 6.49μ και το χάλκινο η Ιταλίδα Τάνια Βιτσέντζίνο με 6.38μ.

Στον τελικό ο Κυριακίδης

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις έδωσε ο Πέτρος Κυριακίδης, ο οποίος μετά το 46.73 στο Γκέιτσχεντ, πέτυχε 46.69 στον προκριματικό των 400 μ. Ο αθλητής της Μαίρης Σωτηρακοπούλου ήταν τρίτος στη σειρά του, ωστόσο πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Παρασκευής (28/6). Μαζί του και ο Δημήτρης Γράβαλος ο οποίος με 47.14 βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ.