Πολλά υποσχόμενος Κυριαζής!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Στην πρώτη του παρουσία σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ο Γιάννης Κυριαζής κατέλαβε την 6η θέση με καλύτερη βολή στα 84.52μ.

Νικητής του αγωνίσματος αναδείχθηκε το ακλόνητο φαβορί, ο Γερμανός Γιοχάνες Φέτερ, ο οποίος έστειλε το ακόντιο στα 89.89μ.

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη επιτυχία στην μέχρι τώρα καριέρα του 24χρονου αθλητή, ο οποίος κατέλαβε την 4η θέση στους Αγώνες του Ρίο.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Τσέχος Γιάκουμπο Βάντλεϊχ με 89.73μ. και τρίτος ο συμπατριώτης του Πετρο Φρίντριχ με 88.32μ.

Σε ότι αφορά στον Έλληνα πρωταθλητή που ζει και προετοιμάζεται στις ΗΠΑ, όπου σπουδάζει ξεκίνησε τις προσπάθειες του με βόλη στα 79.57μ., στη δεύτερη προσπάθεια έστειλε το ακόντιο στα 81.68 και στην τρίτη και καθοριστική που θα του επέτρεπε να συνεχίσει αφού βρισκόταν εκτός 8άδας το έστειλε στα 84.52μ., δείχνοντας ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να λειτουργεί υπό πίεση.

Στην 4η προσπάθεια η βολή του ήταν στα 82.79μ., στην συνέχεια είχε μία άκυρη για κάνει την 6η στα 79.47.

Με αυτή του την εμφάνιση στο Λονδίνο, ο Κυριαζής έδειξε ότι μπορεί να γίνει άξιος διάδοχος του Κώστα Γκατσιούδη.