Δις «ασημένιος» ο Γαλιατσάτος

Πολύ μεγάλη επιτυχία για την Αρση Βαρών, καθώς στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στην Ταϊλάνδη ο Βαγγέλης Γαλιατσάτος κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια.

Ο Ελληνας πρωταθλητής βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα καταφέρνοντας να πλασαριστεί 2ος ανάμεσα σε 23 αθλητές στην κατηγορία των 94κ.

Στο αρασέ ο ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής σήκωσε 144κ. στην τρίτη προσπάθεια και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στο ζετέ στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 172κ, αλλά ήταν άκυρος στις άλλες δύο και ήρθε τέταρτος. Στο σύνολο με 316κ. ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε ο Χριστόφ με 321κ.

Η επίδοση του Γαλιατσάτου στο σύνολο, αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, το οποίο ανήκε από το 2004 στον Τάσο Τριανταφύλλου με 315κ.