Κορυφαίες Ελληνίδες θα είναι στο ΣΕΦ

Στην καλύτερη κατάσταση της ζωής της δείχνει πως βρίσκεται η Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ), που θα είναι ένα από τα κεντρικά πρόσωπα του 31ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος κλειστού στίβου (18-19/2, ΣΕΦ).

Κορυφαίες Ελληνίδες θα είναι στο ΣΕΦ
 
Η «χάλκινη» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πόρτλαντ θα κάνει τον πρώτο της αγώνα στο τριπλούν μέσα από τον οποίο θα στείλει μήνυμα στις αντιπάλους της ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Βελιγράδι.
 
Τα 60 μ. των Γυναικών θα είναι από τα εντυπωσιακότερα αγωνίσματα, αφού θέση εκκίνησης θα πάρουν οι καλύτερες αυτή τη στιγμή αθλήτριες. Η Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) έχει ήδη πιάσει το όριο για το Βελιγράδι με 7.30, επίδοση που θα κυνηγήσει και η Γρηγορία Κεραμιδά (Βάρης Δρομέας) με φετινό 7.35. Σε πολύ καλή κατάσταση είναι και η Κατερίνα Δαλάκα (Νεάπολη Χαλκίδας), που θα προσπαθήσει να κάνει την έκπληξη και να πετύχει μια επίδοση κάτω από τα 7.50, όπως επίσης και η Παναγιώτα Βενιέρη (Πανιώνιος). Τον πρώτο της αγώνα στη σεζόν θα κάνει και η Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός), που δεν θα αποτελέσει έκπληξη αν πετύχει μια επίδοση κάτω από τα 7.30 (όριο). Η αθλήτρια του Κώστα Ηλία θα αγωνιστεί και στα 200 μ., όπου μαζί με την Δαλάκα θα έχουν τον πρώτο λόγο. Από την διοργάνωση θα απουσιάζει η Μαρία Γάτου, που έχει ενόχληση στο πόδι.
 
Η Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς) είναι έτοιμη να αφήσει πίσω της την ενόχληση στο δικέφαλο και ολοκληρώσει τη δουλειά που ξεκίνησε στον Αγιο Κοσμά στις 14 Ιανουαρίου, στον πρώτο της αγώνα στη σεζόν. Η έκτη το περασμένο καλοκαίρι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ στα 100 μ. εμπ., θέλει μια επίδοση κάτω από το 8.15 στα 60 μ. εμπ., που εκτός από όριο για το Βελιγράδι θα είναι και νέο ατομικό της ρεκόρ.
 
Στα 400 μ., όπως συμβαίνει τα τελευταία πρωταγωνίστριες θα είναι οι αδελφές Βασιλείου (ΓΕΗ), με την Ειρήνη να προέρχεται από ίωση που την κράτησε στο κρεβάτι για μέρες και την Αννα από το 55.29 της ημερίδας στο ΣΕΦ. Με ενδιαφέρον αναμένεται η παρουσία της Ανδριάνας Φέρρα (ΟΣΦΠ), που από φέτος ρίχνει την προσοχή της στο αγώνισμα της παρατεταμένης ταχύτητας.
 
Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) δείχνει να είναι το μεγάλο φαβορί στα 800 μ., ενώ στα 1.500 μ. η Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας) και η Ζωή Ανδρικοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης). Η δεύτερη θα αγωνιστεί και στα 3.000 μ., αγώνισμα στο οποίο θα κάνει ντεμπούτο η Αναστασία Καρακατσάνη (Εθνικός Αλεξανδρούπολης).
 
Υπόθεση νεαρών αθλητριών θα είναι το ύψος των γυναικών με την κορασίδα Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρας 2015) να έρχεται με κεκτημένη ταχύτητα από το 1,80 μ. της Κωνσταντινούπολης και να κυνηγά ανοιχτά το πανελλήνιο ρεκόρ Κορασίδων (1,82 μ.). Πρωταγωνιστικό ρόλο θα έχει και η Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιας), που φέτος έχει ξεπεράσει το 1,76 μέτρα.
 
Στο επί κοντώ, δεδομένης της απουσίας της Κατερίνας Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης) και της Νικόλ Κυριακοπούλου (Κάμειρος 2009), η Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης) θα προσπαθήσει να κάνει δύο τις νίκες της στην ιστορία της διοργανώσεις. 
 
Η Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων) και η Κατερίνα Βαγενά (ΓΣ Κηφισιάς) έχουν περάσει φέτος τα 4,00 μ. και θέλουν το κάτι παραπάνω. 
 
Επανεμφάνιση για τη  Στέλλα Λεδάκη (Ελ. Βενιζέλος), που φαίνεται πως θα έχει τον πρώτο λόγο στο αγώνισμα, παρά το γεγονός ότι κάνει τον πρώτο της αγώνα μετά από καιρό.
 
Η Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός) έχει αφήσει καλές εντυπώσεις στους αγώνες που έχουν προηγηθεί και έχει δείξει πως ένα άλμα πάνω από τα 6,50 μ. (όριο) είναι μέσα στις δυνατότητες της. Η 26χρονη έχει πετύχει φέτος 6,38 μ., επίδοση που είναι ρεκόρ της στον κλειστό στίβο. Ένα καλό έγκυρο άλμα θα κυνηγήσει η Εφη Κολοκυθά (Ελ. Βενιζέλος), που έχει φέτος 6,08 μ., ενώ το 6,13 μ. της ημερίδα θα προσπαθήσει να βελτιώσει η Μάρθα Χαλκιαδάκη (ΓΣ Κηφισιάς).
 
Στο πένταθλο, η  Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων) παρά το γεγονός ότι ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τις καιρικές συνθήκες στη διάρκεια της προετοιμασίας της, είναι σε καλή κατάσταση και θα επιδιώξει να πετύχει μια επίδοση που θα την φέρνει ψηλά στην ευρωπαϊκή κατάσταση. Η Υφαντίδου ήταν νικήτρια και στην περσινή διοργάνωση, στην οποία όμως είχε αγωνιστεί δίχως να κάνει προετοιμασία για τον κλειστό στίβο.
 
Στο βάδην ξεχωρίζει η παρουσία της Παναγιώτας Τσινοπούλου (Βέλος Π. Φαλήρου) και της Αθανασίας Βαίτση (Ιλισσός).
 

Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ από τις 17.30 έως τις 19.30 και τις δύο ημέρες.

Α΄ ΗΜΕΡΑ : ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017

 

ΠΡΩΪΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

 

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΟΡΙΟ

09:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής

5,80μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής

14,50μ.

09:30

60μ.

ΕΠΤΑΘΛΟ 1

 

 

09:50

60μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

10:00

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ

3,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ

2,05μ.

10:15

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΕΠΤΑΘΛΟ 2

 

 

10:20

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ

3,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ

2,05μ.

11:00

60μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

11:30

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής

7,30μ.

11:40

400μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

11:45

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΕΠΤΑΘΛΟ 3

 

 

12:40

400μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

13:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΕΠΤΑΘΛΟ 4

 

 

 

 

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

 

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

16:25

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

16:30

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

16:30

3.000μ. Βάδην

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

16:50

5.000μ. Βάδην

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:25

60μ.

ΠΚ Α΄

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**

17:30

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:31

60μ.

ΠΚ Α΄

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**

17:40

60μ.

ΠΠ Α΄

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**

17:51

60μ.

ΠΠ Α΄

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ**

18:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:05

60μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:11

60μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:15

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:20

60μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:26

60μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:35

400μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:41

400μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:50

400μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:56

400μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:05

1.500μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

19:25

1.500μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

 

 

Β΄ ΗΜΕΡΑ : ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017

 

ΠΡΩΪΝΌ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΟΡΙΟ

10:00

ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής

15,00μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής

13,00μ.

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ

4,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1ο Γκρουπ

1,70μ.

60μ. με Εμπόδια

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

10:20

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ

4,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2ο Γκρουπ

1,70μ.

10:20

60μ. με Εμπόδια

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

10:35

800μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

11:15

800μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

11:30

ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής

12,60μ.

11:35

200μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

12:35

60μ. με Εμπόδια

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 1

 

 

12:45

200μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

 

13:15

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 2

 

 

13:30

60μ. με Εμπόδια

ΕΠΤΑΘΛΟ 5

 

 

14:15

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 3

 

 

14:30

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΕΠΤΑΘΛΟ 6

 

 

 

 

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

15:15

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 4

 

16:20

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

16:25

ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

16:15

3.000μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡ

16:30

3.000μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

16:45

3.000μ.

ΑΝΔΡΩΝ

3η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

17:05

3.000μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:25

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:30

1000μ.

ΕΠΤΑΘΛΟ 7

 

17:45

800μ.

ΠΕΝΤΑΘΛΟ5

 

18:00

60μ. με Εμπόδια

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:05

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:07

60μ. με  Εμπόδια

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:10

ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:20

60μ. με Εμπόδια

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:27

60μ. με Εμπόδια

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:35

200μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:41

200μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:50

200μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:56

200μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:05

800μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1ηΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:12

800μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2ηΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:25

800μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:32

800μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

 

Best of internet