Έκανε την έκπληξη η ΝΕ Πατρών!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η ΝΕ Πατρών έκανε την έκπληξη, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο β' όμιλο της β' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών με το ξεκίνημα των αγώνων του δεύτερου γύρου.

Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα της ΝΕΠ στον εναρκτήριο αγώνα, που φιλοξενείται στο «Αντ. Πεπανός», έπειτα από ένα ματς με συνεχείς ανατροπές, έκαμψε με 10-9 τον πρωτοπόρο του ομίλου Εθνικό Πειραιά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και εξελίχθηκε σε διαφήμιση του γυναικείου πόλο. Οι Πατρινές προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο, αλλά ο Εθνικός ανέκαμψε και πέρασε μπροστά με 7-6 και 8-7, στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, αλλά και 9-8, περίπου δύο λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Με δύο γκολ της Σοφίας Μανέτα, όμως, η ΝΕΠ ισοφάρισε (στο 1.12) και πήρε τη νίκη, στο 0.37 πριν από το φινάλε.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 9-10

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 4-1, 1-3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ: Αποστολίδου 2, Κούβδου Ν. 1, Φραγκιουδάκη 5, Γκουζούλα 1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Πάτερου 1, Μανέτα Σ. 3, Μπιτσάκου 3, Κουτέλη 2, Λυκοθανάση 1