Εθνικός - ΝΟ Ρεθύμνου 11-9

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Εθνικός επικράτησε 11-9 του ΝΟ Ρεθύμνου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ομίλου της Β' Φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο Γυναικών.

Η ομάδα του Γιώργου Τσόκα μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, με το Ρέθυμνο να αντιδρά και να μειώνει σε 4-2, προτού η Μπίσμπα διαμορφώσει το 5-2 με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΝΟ Ρεθύμνου κατάφερε να μειώσει στο γκολ χάρη σε δύο συνεχόμενα γκολ της Έλενας Φαρμάκη (6-5), όμως ο Εθνικός με την Βάσιλα πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο το Ρέθυμνο μείωσε δύο φορές στο γκολ (7-6 και 8-7) και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8, 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Όμως, ο Εθνικός ανέβασε κατακόρυφα απόδοση χάρη στα δύο γκολ των Μιχαηλίδου και Δουρέκα πήρε προβάδισμα δύο γκολ στα 0:55 πριν τη λήξη.

Ο ΝΟΡ μείωσε σε 10-9 με την Έλενα Φαρμάκη 0:37 πριν το τέλος, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, αφού δέχθηκε αποβολή στην τελευταία φάση, την οποία μετέτρεψε σε γκολ η Μιχαηλίδου διαμορφώνοντας το τελικό 11-9.