«Eκτελεστής» ο Κύργιος

Αργυρώ Γιαννουδάκη

O Νικ Κύργιος έπειτα από άπταιστη εμφάνιση επικράτησε 6-1, 6-2, 6-2, του Γκαστάο Ελίας και πήρε την πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν.

Ο 21χρονος Ελληνοαυστραλός χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και 24 λεπτά για να σφραγίσει τη νίκη και να βρεθεί στην επόμενη φάση, όπου θα τον περιμένει ο Αντρέας Σέπι.

Ο Ιταλός με τον οποίο στο παρελθόν έχουν αναμετρηθεί 2 φορές και τον έχει κερδίσει ισάριθμες (στους «16» του Αυστραλιανού Όπεν το 2015 και στο 2ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν το 2014) χρειάστηκε να δώσει 5 σετ για να νικήσει τον Πολ-Ανρί Ματιέ με 6-4, 7-6 (4), 6-7 (3), 7-5.

Ο Κύργιος ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς παίρνοντας προβάδισμα 5-0 σε 19 λεπτά για να κλείσει το πρώτο σετ με 6-1, ενώ αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Στο τρίτο ο Ελίας τον πίεσε περισσότερο χωρίς φυσικά να τον απειλήσει ιδιαίτερα.