AEK - ΠΑΟΚ 22-24

Αργυρώ Γιαννουδάκη

H AEK ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της 11ης αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΟΚ, όμως, η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη με 22-24 στο Καματερό.

Ο δικέφαλος του Βορρά εκμεταλλεύτηκε την επιθετική δυστοκία της ΑΕΚ ιδίως τα 4 τελευταία λεπτά της αναμέτρησης φτάνοντας σε μία πολύτιμη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και τη διαφορά του σκορ να μην ξεφεύγει. Η μεγαλύτερη απόσταση που πήρε η Ένωση ήταν τρία γκολ, χάρη στον Χόγκα κάνοντας το 12-9 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 12-11 στο ημίχρονο.

Η εικόνα της ομάδας της Θεσσαλονίκης άλλαξε, με την έναρξη του δεύτερου μέρους πετυχαίνοντας ένα σερί 2-0 και παίρνοντας κεφάλι με 12-13. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Πέρρο σε 13-13, προσωρινά όμως, γιατί ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι με γκολ του Νικολαΐδη και τον Πέρρο να προλαβαίνει και πάλι.

Έκτοτε, η ομάδα του Κώστα Τούτση δεν κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 16-21. Οι «κιτρινόμαυροι» μαζεψαν την διαφορά σε 22-24, με τον Λοΐζο να σταματά το πέναλτι του Πέρρου 0:12 πριν από τη λήξη.

Έτσι, η ΑΕΚ ολοκληρώνει τον πρώτο γύρο στη δεύτερη θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ, δύο βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Νέα Ιωνία ΙΕΚ Ξυνή.

AEK- ΠΑΟΚ 22-24
Τα πεντάλεπτα
: 2-3, 4-5, 5-7, 9-8, 10-9, 12-11 (ημχ.), 12-13, 15-17, 16-20, 19-21, 22-22, 22-24
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 6, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 3, Τσίλης, Νικολαϊδης 3, Κοκκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 3, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 9.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 5-8, πέναλτι: 3/4-5/7.

Άκης Κυπραίος (αθλητής ΠΑΟΚ): «Πολύ δυνατό παιχνίδι, θέλαμε πολύ αυτή την νίκη σε μία δύσκολη έδρα και να κλείσει θετικά η χρονιά. Με αυτό το δίποντο παραμείναμε στους στόχους μας και κοιτάμε διαφορετικά τη σεζόν. Έχουμε αρκετό χρόνο να ξεκουραστούμε, αλλά και να δουλέψουμε. Χαρούμενες γιορτές σε όλους».

Θάνος Συγγάρης (τερματοφύλακας ΑΕΚ): «Κλείνουμε τον Α’ γύρο με ήττα. Θέλαμε πολύ το ματς, νομίζω το δείξαμε, αλλά κάποια ατομικά λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουμε το ματς και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Μας έλειψε το καθαρό μυαλό στο φινάλε. Έχουμε μεγάλο κενό στο πρωτάθλημα, θα δουλέψουμε σκληρά. Έχουμε δείξει ποιοι είναι οι στόχοι της ομάδας».