Nέα Ιωνία - Φίλιππος 32-27

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η Νέα Ιωνία επικράτησε 32-27 του Φιλίππου και διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας της Handball Premier.

H ομάδα των εκπαιδευτηρίων ΙΕΚ ΞΥΝΗ έφτασε τους 18 πόντους στην κορυφή της βαθμολογίας, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου στην Handball Premier.

Οι δυο ομάδες είχαν εξαιρετική απόδοση επιθετικά, ωστόσο στην άμυνα τα ποσοστά ήταν αποκαρδιωτικά.

Στο πρώτο ημίχρονο με τον Τσακνή να αγγίζει το 50% στις επεμβάσεις (8/18) οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-3 (8:05) και 9-5 (14:44). Ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 9-9 με τον Κωστακίδη στο 19:20, αλλά η ομάδα της Νέας Ιωνίας πήρε και πάλι κεφάλι με 4 γκολ (15-11), με τον Κεδέρη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 15-12.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο ΙΕΚ Ξυνή ανέβασε απόδοση, χάρη στον με τον Παπαδιονυσίου ο οποίος πέτυχε 5 γκολ, κερδίζοντας παράλληλα δίλεπτες και πέναλτι.

Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα και στα 6 γκολ (25-19) στο 45’ με τον Χάλαρη να σημειώνει δύο συνεχόμενα τέρματα.

Ο Φίλιππος μείωσε 27-24 στο 51’, ωστόσο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και δεν ανησύχησαν, ενώ «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με τα τέρματα των Κεδέρη και Παπακυπριανού.
Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωστακίδης με 9 γκολ.

Πριν το ματς ο Πρόεδρος του Εκπαιδευτικού Ομίλου Ξυνή και Πρόεδρος του ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. Σοφοκλής Ξυνής, τίμησε τον Φίλιππο Βέροιας για την προσφορά του στην εξέλιξη του ελληνικού χάντμπολ και για το περσινό νταμπλ.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 32-27