To μέλλον ανήκει στη Δίβαρη

Αυθεντικό ταλέντο στην ιστιοπλοΐα θεωρείται η Κατερίνα Δίβαρη, η οποία από το περασμένο Σάββατο είναι η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία RS:X youth women U17.

Η αθλητρια του Ν.Α.Ο.Β.Β. πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Λεμεσού και απέδειξε ότι έχει όλα τα φόντα για μια μεγάλη καριέρα στο άθλημα.

Αυτό το χρυσό μετάλλιο θα είναι το μεγάλο της όπλο και ταυτόχρονα ένα σπουδαίο κίνητρο για να συνεχίσει την σκληρή δουλειά και να καταφέρει να πετύχει στο μέλλον κι άλλες πολύ μεγάλες διακρίσεις.

Στις 13 ιστιοδρομίες που έγιναν η Δίβαρη συγκέντρωσε 87 βαθμούς και κατέκτησε άνετα την πρωτιά σε σύνολο οκτώ σκαφών. Δεύτερη άφησε την Μ. Νάντλερ από το Ισραήλ με 141β. και τρίτη την Πολωνέζα Λ. Σουλικόφσκα με 155 βαθμούς.

Στην μεγαλύτερη κατηγορία, αυτή των youth women, η Δίβαρη πήγε πολύ καλά και κατέλαβε την 7η θέση σε σύνολο 25 σκαφών.

Στα youth men έγιναν 13 κούρσες και στον χρυσό στολίσκο των 36 σκαφών ο
Κ. Οικονομίδης τερμάτισε 14ος με 119 βαθμούς.

Στον αργυρό στολίσκο επίσης των 36 σκαφών ο Λ. Τσορτανίδης ήταν 2ος με 119β, ο
Κ.Αστράπελλος 11ος με 178β, ο Γ. Μπλατσούκας 12ος με 199,5β και ο Ι. Ν. Ζιντζόβας 14ος με 209 βαθμούς.

Στην κατηγορία youth men U17 τρεις αθλητές μας συμμετείχαν στον αργυρό στολίσκο των 20 σκαφών. Ο Τσορτανίδης κατέλαβε την 1η θέση, ο Αστράπελλος την 4η και ο Ζιντζόβας την 6η.