Ντελ Πότρο ή αλλιώς παιχτούρα!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Το παγκόσμιο τένις τον στερήθηκε για αρκετό καιρό λόγω των τραυματισμών που τον ταλαιπώρησαν, όμως φαίνεται ότι ο Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο βάλθηκε να καλύψει το χαμένο χρόνο, κρατώντας ζωντανή την Αργεντινή στον τελικό του Davis Cup.

Ο Αργεντινός έκανε το χρέος του με το παραπάνω, φέροντας στα ίσα τον τελικό του Davis Cup, με την επική νίκη του έπειτα από σχεδόν πέντε ώρες επί του Μαρίν Τσίλιτς με 6-7 (4), 2-6, 7-5, 6-4, 6-3!

Έτσι, το τρόπαιο θα κριθεί στον τελευταίο ματς ανάμεσα στον Ίβο Κάρλοβιτς και τον Φεντερίκο Ντελμπόνις.

Ο Κροάτης προηγήθηκε 2-0 σετ, με τον ντελ Πότρο να μην τα παρατά και να φτάνει στην ανατροπή.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ ο ντελ Πότρο έκανε μία ακόμη ανατροπή, αφού ο Τσίλιτς ξεκίνησε τον αγώνα με μπρέικ, το οποίο το πήρε άμεσα ο Αργεντινός.

Στη συνέχεια βέβαια ο Ντελπο δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, καταφέροντας να κλείσει το ματς έπειτα από 4 ώρες και 53 λεπτά.