ΑΕΚ - Άρης Νικαίας 26-24

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η ΑΕΚ συνέχισε με νίκη 26-24 κόντρα στον Άρη Νικαίας στο ματς της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με ένα ματς περισσότερο.

Παρότι η «Ένωση» είχε μέτρια έως κακή απόδοση, κατάφερε να πάρει τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του «Δικεφάλου» ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 5-1 στο 6’, αλλά το τάιμ άουτ του Τάκη Μελετάκου αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 6-6 (12’) με επιμέρους σκορ 5-1.

Η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά με 10-7 στο 18’, ενώ στην συνέχεια έφτασε στο +5 (14-9) με τον Βαμβακά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοπορία με 16-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μείωσε σε 21-19 (44’), ωστόσο η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με σερί 4-0 έφτασε στο 25-19 (50’), δείχνοντας να «καθαρίζει» το ματς.

Ο Άρης με κορυφαίους τους Μελετάκο (8 γκολ) και Χρηματόπουλο (8 επεμβάσεις) πάλεψε μέχρι το τέλος και το 26-20 (55’) έγινε 26-23 και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και δίλεπτη αποβολή στο 58’.

Ωστόσο ο Αντωνιάδης που είχε πολύ καλή παρουσία (πέρασε στο ματς αντί του Συγγάρη) σταμάτησε από τα 7 μέτρα τον Τούτση και κάπου εκεί η ΑΕΚ «κλείδωσε» την νίκη με τον Άρη να μειώνει στο τελικό 26-24.
Με αυτή την νίκη η «Ένωση» ανέβηκε -έστω και με ένα ματς περισσότερο- στην 1η θέση της βαθμολογίας με 15 πόντους.

ΑΕΚ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 26-24
Τα πεντάλεπτα
: 4-1, 6-4, 8-7, 11-8, 13-9, 16-12 (ημχ.), 18-15, 19-17, 23-19, 25-19, 26-20, 26-24
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος 5, Χατσίκας 4, Αντωνιάδης, Αντωνιάδης, Πανταζής, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 2, Χόγκας 4, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.
ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής 3, Γρηγοράκης Ν., Μπελεχρής, Τούτσης 3, Γρηγοράκης Ι., Μουλιάτος, Μελετάκος 8, Μαλανδρένιας 1, Μπουλούμπασης, Χρηματόπουλος, Γκουλές 4, Φίλης, Χαρμπής 1, Χαραλάμπους 2, Γραμματικόπουλος 2, Φωτίου.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 1/2-1/3