ΝΟ Ρεθύμνου - Εθνικός 14-10

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Το Ρέθυμνο πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Α' Φάση του πρωταθλήματος πόλο Α1 επικρατώντας με 14-10 του Εθνικού στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου.

Η ομάδα του Κώστας Φιτσανάκη προηγήθηκε με 5-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου και 9-3 στην λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά δεν κατάφερε να γίνει αποτελεσματικός, ώστε να μπορέσει να κλείσει την ψαλίδα του σκορ.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, με το Ρέθυμνο προηγούμενο 14-6, κατέβασε ρυθμούς, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν τη διαφορά σε 14-10.
Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μαρία Μυρικοκεφαλιτάκη με πέντε γκολ, ενώ τρία σημείωσε η Τόνια Σολανάκη για το Ρέθυμνο και η Νόρμα Φραγκιουδάκη για τον Εθνικό.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ 14-10