Με συνοπτικές διαδικασίες ο Μάρεϊ, συνεχίζει και ο Νόλε

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Άντι Μάρεϊ στο ματς του τρίτου γύρου στο Masters του Παρισιού απέναντι στον Λούκας Πουίγ, αντίθετα ο Νόβακ Τζόκοβιτς χρειάστηκε να παίξει τρια σετ για να σφραγίσει τη νίκη κόντρα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Μόλις 1 ώρα και 12 λεπτά χρειάστηκε ο Βρετανός για να επικρατήσει με 6-3, 6-0 του Γάλλου Λούκας Πουίγ, φτάνοντας τις 71 φετινές νίκες.

Το κίνητρο για τον 29χρονο τενίστα από την Σκωτία είναι τεράστιο και η ψυχολογία του στα ύψη, καθώς εάν κατακτήσει τον τίτλο στην πόλη του Φωτός και ο Τζόκοβιτς μείνει εκτός τελικού θα τον εκθρονίσει από το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης την προσεχή Δευτέρα.

Ο αντίπαλος του Μάρεϊ στα προημιτελικά θα προκύψει από την αναμέτρηση μεταξύ των Τόμας Μπέρντιχ και Ζιλ Σιμόν.

Σε ότι αφορά στον Τζόκοβιτς ο οποίος προσδοκά να κατακτήσει για 4η συναπτή σεζόν τον τίτλο στο Παρίσι, είδε τον Βούλγαρο να κατακτά το πρώτο σετ, με τον ίδιο να κάνει ένα γρήγορο break στο δεύτερο και να φεύγει μπροστά 3-0. Μία άτσαλη πτώση στο επόμενο γκέιμ τον ανάγκασε να ζητήσει ιατρικό τάιμ άουτ, χωρίς ευτυχώς να χρειαστεί να διακόψει την προσπάθεια του και να κλείσει το σετ με 6-2.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ήταν καταιγιστικός, επίσης προηγήθηκε με 3-0 και είχε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη έπειτα από 2 ώρες και 23 λεπτά.

Αντίπαλος του στον επόμενο γύρο θα είναι ο Μαρίν Τσίλιτς, ο οποίος απέκλεισε τον Νταβίντ Γκοφάν με 6-3, 7-6 (9). O πάλαι ποτέ συμπατριώτες έχουν αναμετρηθεί 14 φορές με τον Σέρβο να μετρά ισάριθμες νίκες.