Και τώρα Τόκιο!

Εννέα μέρες γεμάτες πάθος, λάμψη, θέαμα, χαρές, λύπες, μηνύματα και ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο για την ελληνική ομάδα.

Οι 31οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό τουλάχιστον κομμάτι ήταν σε εξαιρετικά υψηλό επίπεδο. Τρία παγκόσμια ρεκόρ από τους Αλμάζ Αγιάνα (10.000 μ.), Γουέιντ Βαν Νίκερκ (400 μ.), Ανίτα Βλόνταρτσικ (σφυροβολία), σπουδαίες παρουσίες από αθλητές που στο Ριο έγιναν μύθοι, όπως ο Γιουσέιν Μπολτ. Παράλληλα η χώρα μας για πρώτη φορά από το 2008 ανέβηκε στο βάθρο των νικητών και για πρώτη από το 2004 άκουσε τον Εθνικό Υμνο.

Η Κατερίνα Στεφανίδη έκανε αυτό που μπορούσε και απέσπασε από τη σημαντικότερη μέχρι σήμερα παρουσία της σε διοργάνωση, το χρυσό μετάλλιο. Εβαλε την Ελλάδα στον πίνακα των μεταλλίων και συγκεκριμένα στην 15η θέση, ανάμεσα στις 35 από τις 200 ομάδες που συμμετείχαν και κατάφεραν να πάρουν τουλάχιστον ένα μετάλλιο. Η Ελλάδα κατάφερε σε αυτή τη διοργάνωση, να πετύχει τον βασικό της στόχο, που ήταν η κατάκτηση τουλάχιστον ενός μεταλλίου, ενώ είδε και άλλους αθλητές να πραγματοποιούν καλές εμφανίσεις.

Ο Κώστας Φιλιππίδης ήταν έβδομος στο επί κοντώ, επιτυχία που σημειώνει για δεύτερη φορά στην καριέρα του, ενώ στον τελικό του τριπλούν η Βούλα Παπαχρήστου ήταν όγδοη.

Στον τελικό των αγωνισμάτων τους θα μπορούσαν να έχουν πάρει μέρος οι Κώστας Δουβαλίδης, αλλά και ο Μιχάλης Αναστασάκης, δεδομένο του ότι το επίπεδο στο αγώνισμα κυμάνθηκε σχετικά χαμηλά. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, που παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες του Ρίο, κατάφερε να τερματίσει τα 20χλμ βάδην στην 15η θέση. Εξίσου καλή εμφάνιση και από τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ, που ήταν 20ος στο 20άρι και 27ος στο 50άρι. Από τις επιτυχημένες παρουσίες της ελληνικής ομάδας ήταν και αυτή της Αλεξίας Παππά, που τερμάτισε 17η στον τελικό των 10.000 μ. και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ, το μοναδικό από Ελληνα αθλητή ή αθλήτρια στη διοργάνωση.

Η ελληνική αποστολή είχε και μια σπουδαία απώλεια της τελευταίας στιγμής, αυτή της Νικόλ Κυριακοπούλου, που αν ήταν σε θέση να αγωνιστεί θα μπορούσε να διεκδικήσει ακόμη και ένα μετάλλιο.

Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο έκλεισε μια σπουδαία τετραετία για τον ελληνικό στίβο και μία ακόμη πιο λαμπρή χρονιά, στη διάρκεια της οποίας οι αθλητές μας κατέκτησαν μετάλλια σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις των κατηγοριών τους (συνολικά 11). Στην πραγματικότητα οι αθλητές μας με τις φετινές τους εμφανίσεις άνοιξαν τον δρόμο για την επόμενη τετραετία και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο ελληνικός στίβος έχει μπροστά του μια εξίσου γεμάτη χρονιά με σημαντικότερη διοργάνωση το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου, ενώ στη διάρκεια αυτής θα γίνει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στη Σερβία και το Ευρωπαϊκό Νέων Α/Γ στο Μπίντγκοζ και το τελευταίο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Π/Κ στο Ναϊρόμπι, στην ιστορία της διοργάνωσης (η IAAF αποφάσισε τη διακοπή της συγκεκριμένης διοργάνωσης).