Λιθουανία - Κροατία 81-90

Οι Κροάτες επικράτησαν εύκολα των Λιθουανών με 90-81 και θα βρουν στα προημιτελικά της διοργάνωσης τη Σερβία. Πρόκριση και για τους Λιθουανούς.

Η Κροατία έκανε ίσως το καλύτερο ματς της στη φάση των ομίλων, επικράτησε 90-81 της Λιθουανίας κι εξασφάλισε την πρωτιά! Ετσι, απέναντί της θα βρει την 4η του άλλου ομίλου, Σερβία, σε ένα τεράστιο ντέρμπι. Η Χρβάτσκα είχε σε μεγάλη βραδιά τον Ντάριο Σάριτς που είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Μπογκντάνοβιτς (22 π.), Σιμόν (19 π. 10 ριμπ.). Στον αντίποδα, Καλνιέτις με 26 πόντους και Γιανκούνας με 18 πόντους προσπάθησαν να κρατήσουν τη Λιθουανία στο κόλπο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μπορεί οι Λιθουανοί να βρέθηκαν μπροστά με 21-13, αλλά το γεγονός πως ο Βαλαντσιούνας βρέθηκε στον πάγκο, έδωσε την ευκαιρία στην παρέα του Σάριτς γι αντεπίθεση. Μάλιστα, η Χρβάτσκα πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο με 47-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κροατία έχτισε διαφορά και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με +20. Οι Κροάτες άντεξαν την πίεση και απέφυγαν τους Αμερικάνους!