Ισπανία - Αργεντινή 92-73

Η Ισπανία έκανε το καθήκον της, επικράτησε εύκολα 92-73 της Αργεντινής και μαζί με την Αλμπισελέστε βρέθηκαν στα προημιτελικά. Mε Γαλλία την Τετάρτη οι Ιβηρες.

Σούπερ Γκασόλ και Ρούντι έκαναν... άνω - κάτω την Αργεντινή κι έδωσαν στους Ισπανούς μια μεγάλη νίκη - πρόκριση με 92-73. Ετσι, την Τετάρτη θα βρουν απέναντί τους, τους Γάλλους. Μπορεί το ξεκίνημα να ήταν άσχημο και να βρέθηκαν πίσω με 8-0, αλλά χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Ρούντι πήραν προβάδισμα με 22-11! Ο Γκασόλ πήρε τη σκυτάλη στο β' δεκάλεπτο, δεν αντιμετώπισε προβλήματα και οι Ισπανοί βρέθηκαν στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό 46-33! Εξαιρετική η Ισπανία στην επανάληψη, η διαφορά έφτασε στο +22 (62-40), με την Αργεντινή να είναι εκνευρισμένη από τις αποφάσεις των διαιτητών! Βέβαια, και ο Ναβάρο... φρόντισε να κάνει άνω - κάτω το ματς, αφού δέχθηκε δυο τεχνικές ποινές σε μισό λεπτό και αποβλήθηκε. Η Αργεντινή στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρει πολλά. Ο Ρούντι είχε 23 πόντους και ακολούθησε ο Γκασόλ με 19! Για την Αργεντινή πρώτος σκόρερ ο Λαπροβιτολα με 21 πόντους!