Στο θρόνο του ο Μάρεϊ

O Άντι Μάρεϊ διατήρησε τον τίτλο του χρυσού Ολυμπιονίκη επικρατώντας στον τελικό του Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο με 7-5, 4-6, 6-2, 7-5.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου έπειτα από έναν μαραθώνιο διάρκειας 4 ωρών και 2 λεπτών κατάφερε να κατακτήσει ξανά την κορυφή, έχοντας απέναντι του έναν Αργεντινό ο οποίος έκανε την υπέρβαση, με δεδομένο ότι είχαν περάσει λιγότερες από 20 ώρες από το ματς του ημιτελικού.

Ο Βρετανός είναι ο πρώτος τενίστας στην ιστορία που καταφέρνει να φτάσει σε δύο σερί χρυσά μετάλλια.

Στο πρώτο σετ ο Σκωτσέζος προηγήθηκε με 2-0 και 4-1, όμως ο Αργεντινός απάντησε, ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ο Μάρεϊ έκλεισε το σετ, σπάζοντας το σερβίς του αντιπάλου του στο 12ο γκέιμ εν μέσω έντονων πανηγυρισμών, έπειτα από 74 λεπτά!

Στο δεύτερο σετ ο Ντελ Πότρο ξεκίνησε με μπρέικ και έκανε το 2-0 και κρατώντας το σερβίς του έκανε το 6-4.

Στο τρίτο σετ ο Μάρεϊ προηγήθηκε 4-2 και να πάρει το σετ με 6-2 με συνοπτικές διαδικασίες, μόλις σε 36 λεπτά.

Στο 4ο και καθοριστικό σετ, τα πρώτα σημάδια κούρασης έκαναν την εμφάνιση τους στον Ντελ Πότρο, ο οποίος έμεινε σχεδόν ένα χρόνο εκτός αγωνιστικών χώρων λόγω τραυματισμού. Ο Μάρεϊ προηγήθηκε με 3-2, όμως ο Αργεντινός ισοφάρισε παίρνοντας και προβάδισμα με 3-5. Το αίσθημα αυτοσυντήρησης του Μάρεϊ λειτούργησε και αν και έχασε διπλό μπρέικ πόιντ στο 5-4 15-40, στο 12ο γκέιμ αξιοποίησε το δεύτερο match point παίρνοντας μία ιστορική νίκη.

Αυτός ήταν ο 39ος τίτλος στην καριέρα του Βρετανού, ο οποίος βελτίωσε το ρεκόρ του 39-20 και 18η συνεχόμενη νίκη. Επίσης έχει αξία ότι οι 5 σημαντικότεροι τίτλοι στην καριέρα του Νο 2 στον κόσμο (2 χρυσά, 2 Γουίμπλεντον και US Open) είναι υπό τις οδηγίες του Ιβάν Λεντλ.