«Χρυσός» στο διπλό ο Ναδάλ!

Το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στην κατηγορία του διπλού στο τένις κατέκτησε ο Ράφα Ναδάλ και ο συμπαίκτης του Μαρκ Λόπεζ.

Τα κατάφερε ο Ράφα Ναδάλ και μαζί με τον Ισπανό συμπαίκτη του κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία του διπλού στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις του Ρίο. Το Ισπανικό δίδυμο, επικράτησε 6-2, 3-6, 6-4 των Ρουμάνων Φλορίν Μεργκέα και Χόρια Τερτσάου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο!

Ο Ναδάλ, με αυτό τον τρόπο έγραψε ιστορία, μιας και έγινε ο πρώτος Ισπανός που κατακτά χρυσό μετάλλιο και στο μονό και στο διπλό μετά από αυτό του Πεκίνου. Βέβαια, στο Ρίο, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό και στο μονό, μιας και ήδη βρίσκεται στα ημιτελικά.