Ναδάλ και Μάρεϊ στα ημιτελικά

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ραφαέλ Ναδάλ και Άντι Μάρεϊ εξασφάλισαν την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά και περιμένουν να μάθουν τους αντιπάλους τους.

Ο Βρετανός για ένα ακόμη ματς χρειάστηκε να παίξει τρία σετ για να πάρει τη νίκη στους «4» της διοργάνωσης. Εν προκειμένω ο Αμερικανός, Στιβ Τζόνσον ταλαιπώρησε για 2 ώρες και 11 λεπτά τον Νο 2 στον κόσμο, ο οποίος κατέκτησε τελικά τη νίκη με 0-6, 6-4, 6-2(2).

Καθόλου εύκολο έργο δεν είχε και ο Ραφάελ Ναδάλ, ο οποίος έπαιζε σε «εχθρική» έδρα, κόντρα στον Τόμας Μπελούτσι. Ο Βραζιλιάνος προέβαλε σθεναρή αντίσταση, όμως τελικά υπέκυψε με 2-6, 6-4, 6-2 έπειτα από 2 ώρες και ένα λεπτό.

Ο Ναδάλ περιμένει την αναμέτρηση μεταξύ των Ντελ Πότρο Μπαουτίστα Αγκούτ για να μάθει τον αντίπαλο του, ενώ ο Σκωτσέζος αυτή μεταξύ των Μονφίς και Νισικόρι.