Σοβαρεύτηκε και νίκησε η Βραζιλία

Φώτης Καρακούσης

Όπως και στο πρώτο ματς η Βραζιλία μπήκε άσχημα στο ματς, έχασε το πρώτο σετ από τον Καναδά, μετά σοβαρεύτηκε και επικράτησε με 3-1 κάνοντας το δύο στα δύο. Νέα καλή εμφάνιση για Καναδούς.

Στην πρεμιέρα απέναντι στο Μεξικό μπήκαν με άγχος με συνέπεια να χάσουν το πρώτο σετ, μετά απλά σοβαρεύτηκαν, έκαναν το αυτονόητο και πήραν τη νίκη. Σήμερα κόντρα στον Καναδά που με την σειρά του στην πρεμιέρα έκανε την έκπληξη επικρατώντας της Αμερικής, η Βραζιλία και πάλι μπήκε άσχημα, έχασε το πρώτο σετ αλλά στο τέλος νίκησε με 3-1 (24-26, 25-18, 25-22, 25-17).

Ε δεν ξέρουμε αν το κάνουν για γούρι, αλλά η αλήθεια είναι πως αργούν να βρουν ρυθμό που παίκτες του Μπερναντίνιο, αλλά όταν βρουν δεν έχουν αντίπαλο ως τώρα, χωρίς βέβαια να έχουν παίξει και το μεγάλο ντέρμπι. Όσον αφορά τον Καναδά μετά το εντυπωσιακό 3-0 κόντρα στις ΗΠΑ, πάλεψε και σήμερα και μπορεί να ηττήθηκε αλλά έδειξε πως μπορεί να παλέψει για το θαύμα της πρόκρισης στα προημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπόργκες που έφτασε τους 16 πόντους με τον Λουκαρέλι να τον ακολουθεί με 15, τον Γουάλας να έχει 14 και τους Λούκας και Καρμπονέρα από 12 και 11 αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ο Περίν είχε 15, ο Χογκ 14 και ο Σμιτ 12.

Βραζιλία-Καναδάς 3-1 (24-26, 25-18, 25-22, 25-17)

Βραζιλία (Μπερναντίνιο): Ρεζέντε 2, Καρμπονέρα 11, Γουάλας 14, Λούκας 12, Λουκαρέλι 15, Μπόργκες 16, Σάντος (λ), Αρχόνα, Φοντέλες, Γκουέρα 1.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Χογκ): Σάντερς, Περίν 15, Χογκ Νίκολας 14, Νταφ 3, Σμιτ 12, Βάιγκρας 4 / Μπαν (λ), Βέρχοφ 1, Μάρσαλ 3, Μπλάνκεναου