Σερβία - Αυστραλία 80-95

Γιάννης Ράμμας

Οι NBAers της Αυστραλίας ήταν ασταμάτητοι κι η Σερβία δεν ήταν σε θέση να σταθεί εμπόδιο στο δρόμο προς το 2-0 (80-95) στον α' όμιλο.

Οι Ραντούλιτσα & Τεόντοσιτς κρατούσαν τη Σερβία στο πρώτο ημίχρονο (19π., 1ρ., 1κλ. & 11π., 1ρ., 1ασ., 1λ. αντιστοίχως), αλλά οι βοήθειες δεν ήρθαν ποτέ και κυρίως στην τέταρτη περίοδο (από 67-64 στο 32' σε 67-74 στο 35' & 17-33 επιμέρους σκορ), σε αντίθεση με την άνοδο των Αυστραλών NBAers.

Ο Πάτι Μιλς των Σπερς σημείωσε τη δεύτερη διαδοχική 20+ εμφάνισή του (26π με 8/17σουτ, 2ρ., 4λ.), ο Ματ Ντελαβεντόβα των Μπακς έκανε τα πάντα (23π. με 7/8 σουτ, 13ασ., 2κλ.), ο Άντριου Μπόγκουτ των Μάβερικς εξίσου (9π., 12ρ., 6ασ., 3κοψ., 2λ.), ο Άρον Μπέινς των Πίστονς επίσης πλησίασε στο double-double (10π., 7ρ., 1ασ., 3λ.), ενώ διψήφιος κι άνθρωπος για όλες τις δουλειές αποδείχθηκε κι ο πέμπτος και τελευταίος NBAer των «Boomers», Τζο Ίνγκλες των Τζαζ (10π., 3ρ., 5ασ., 1κλ., 3λ.).

Ο τελευταίος είχε και το καθοριστικό τρίποντο για το 80-87 με την είσοδο στο τελευταίο 2λεπτο, διάστημα οποίο η Σερβία δεν είχε καμία απάντηση, με τη διαφορά να φτάνει και να τερματίζει στους 15 πόντους.

Η Αυστραλία ανέβηκε στο 2-0 στον α' όμιλο, αλλά με τις ΗΠΑ ν' ακολουθούν στο πρόγραμμα, ενώ η Σερβία συνεχίζει απ' το 1-1 και με προσεχή αντίπαλο τη Γαλλία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2016 (6-21/8, Ρίο ντε Τζανέιρο)