Εκτός οκτάδας ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έμεινε για μια ακόμη χρονιά εκτός των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ήττα (13-10) από τη Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ στη Ρωσία έβαλε τέλος στο ευρωπαϊκό ταξίδι των ερυθρολεύκων.

Το 9-8 του πρώτου αγώνα στον Πειραιά δεν έδινε την «ασφάλεια» που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να εξασφαλίσει το εισιτήριο της οκτάδας και μάλιστα σε ένα εκτός έδρας ματς. Και παρότι οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έδειχναν να βρίσκονται μέσα το στόχο, προηγήθηκαν μάλιστα στο ημίχρονο με 6-5, η συνέχεια ήταν καταστροφική.

Το επιμέρους 5-2 των Ρώσων στην 3η περίοδο και η αδυναμία των ερυθρολεύκων να «απαντήσουν» έβαλε «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες υπήρχαν. Η Βόλγκογκραντ μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά πανηγυρίζοντας έτσι και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-2, 3-2
Βόγκογκραντ: Στράταν 6, Γιούρτσικ 3, Χαλτούριν 3, Ρεκετσίνσκι 1.
Ολυμπιακός: Κολόμβος 3, Μάλιαρακ 2, Ντόσκας 2, Φουντούλης 1, Ποντικέας 1, Μουρίκης 1.