2-0 με Πάρκερ οι Σπερς (vids+pics)

Φάνης Παναγιώτου

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στη σειρά με τους Λος Αντζελες Λέικερς (102-91) έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόνι Πάρκερ (28 π. & 7ασ.).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Καμία δεν μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να βρίσκει τους Σπερς στο +5 (28-23) μετά από τρίποντο του Γκάρι Νιλ. Στη δεύτερη περίοδο οι Σπερς ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρνουν να αυξήσουν σημαντικά τη διαφορά υπέρ τους. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με 56-48 υπέρ της ομάδας του Γκρεκ Πόποβιτς, ύστερα από τρίποντο του Μανού Τζινόμπιλι.

Το ξεκίνημα του 3ο δωδεκαλέπτου ήταν καταστροφικό για τους Λέικερς. Η ομάδα του Μάικ Ντ' Αντόνι εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Σαν Αντόνιο και βρέθηκε ακόμα και στο -13 (48-61). Τελικά η περίοδος «έκλεισε» με τους γηπεδούχους στο +10 (78-68). Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Η ομάδα του Λος Άντζελες βρέθηκε στο -17 και το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει την τελική διαφορά. Οι Σπερς πήραν τη νίκη με 102-91 και έκαναν το 2-0 στη σειρά, η οποία πλέον μεταφέρεται στο Λος Αντζελες.

Τα δωδεκάλεπτα:
28-23, 56-48, 78-68, 102-91
Σπερς: Ντάνκαν 16 (8/18 δίπ., 5ρ., 2κοψ.), Λέοναρντ 16 (7ρ.), Σπλίτερ 8 (4/5δίπ., 2ρ.), Πάρκερ 28 (9/20 σουτ, 4ρ., 7ασ.), Γκριν 2 (3ρ., 2ασ.), Μπέινς, Μπόνερ 10 (2/2 τρ., 5ρ., 3κλ.), Μπλερ, Νιλ 7 (2ρ., 2ασ.), Τζόζεφ 2 (3ρ.), Τζινόμπιλι 13 (3/4τρ., 5ρ., 7ασ.)
Λέικερς: Γκασόλ 13 (9ρ., 4ασ.), Γουόρλντ Πις 13 (1/6τρ., 5ρ., 2ασ., 2λ.), Χάουαρντ 16 (9ρ., 4κοψ., 5λ.), Νας 9 (3ρ., 6ασ.), Μπλέικ 16 (6/15 σουτ, 3/7 τρ., 6ρ.), Τζέιμισον 6 (2/4τρ., 2κοψ.), Κλαρκ 4 (3ρ.), Χιλ 2, Σακρ, Γκάουντλοκ 2, Μόρις 10 (2/2τρ.)