Ο Mr. Derby

Ο μέσος της ΑΕΚ σκόραρε σε τρίτο σερί ντέρμπι χαρίζοντας νίκες κόντρα σε ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Επιμέλεια:

Τα... εξωπραγματικά του νούμερα δεν έχουν τελειωμό. Το 2016 δεν έχει μπει απλά με το δεξί για τον Ρόναλντ Βάργκας! Εάν τον πετύχετε πουθενά ζητήστε του να σας δώσει πέντε αριθμούς (και μην ξεχάσετε κι έναν για το τζόκερ).

Ο μεσοεπιθετικός από την Βενεζουέλα όχι απλά τα «σπάει» αλλά πάει να γίνει το πρόσωπό του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος (για το πρώτο μισό μη ρωτάτε είναι ο Φορτούνης).

Στο τρομερό σερί που κάνει η ΑΕΚ μέσα στο '16 εκτός από το ονοματεπώνυμο του Γκουστάβο Πογιέτ βάλτε δίπλα κι αυτό του Ρόναλντ Βάργκας.

Δεν είμαστε υπερβολικοί αλλά πραγματικά το παιδί τα έχει κάνει όλα μέσα σε δύο μήνες!

Εξι γκολ και δύο ασίστ! Τα τρία από τα έξι τέρματά του είναι κόντρα σε ΠΑΟΚ (νίκη 1-0), σε Ολυμπιακό (νίκη 1-0) και Παναθηναϊκό (νίκη 1-0).

Εξι γκολ σε δέκα παιχνίδια από τα οποία μόνο στα δύο έχει παίξει και στα 90 λεπτά του αγώνα!

Για την ακρίβεια μέσα στο 2016 έχει αγωνιστεί 641 λεπτά και έχει προσφέρει οκτώ γκολ. Είτε με δικό του τέρμα είτε με ασίστ. Προσφέρει ένα γκολ στην ομάδα του δηλαδή κάθε 80 λεπτά!

Ναι είναι και ρέντα αλλά είναι και ικανότητα. Να βρίσκει πάντα τον τρόπο να είναι στην μικρή περιοχή για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ετσι είναι τα περισσότερα τέρματά του. Να δείχνει στους φορ πως πρέπει να κινείσαι χωρίς την μπάλα και να περιμένεις ένα ριμπάουντ ή μια πάσα για one touch τελείωμα.

Βεβαίως στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (το δεύτερό του 90λεπτό μέσα στο '16 και τέταρτο μέσα στη σεζόν!) έδειξε κι άλλες πτυχές του ταλέντου του. Οπως το να εκτελεί απευθείας τα φάουλ. Η να παίζει εσωτερικός μέσος για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

Με το γκολ στο αθηναϊκό ντέρμπι έφτασε τα 11 στην σεζόν (9 στο πρωτάθλημα και 2 στο Κύπελλο). Τελευταία φορά που είχε διψήφιο αριθμό τερμάτων ήταν πέντε χρόνια πριν! Οταν με την φανέλα της Μπριζ είχε τελειώσει την χρονιά με 16 γκολ.

Με δεδομένο ότι έχει ακόμα μίνιμουμ 14 παιχνίδια μπροστά του (έξι πρωτάθλημα, έξι πλέι οφ και δύο στο Κύπελλο) τότε δεν αποκλείεται να ξεπεράσει την καλύτερή του χρονιά ever.

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως στις τέσσερις σεζόν που μεσολάβησαν (από τα 16 γκολ στη Μπριζ μέχρι και σήμερα) είναι πως είχε πετύχει συνολικά 11 γκολ.

Οσα έχει βάλει ήδη δηλαδή με την φανέλα της ΑΕΚ!

Πλέον φιγουράρει και στις πρώτες θέσεις των ατομικών κατηγοριών. Τέταρτος σκόρερ μαζί με τον Μάντζιο πίσω από Φορτούνη (16), Γιάννου (13 και στην Κίνα πλέον) και Βέλλιο (10).

Είναι τρίτος στα γκολ ανά τελικές προσπάθειες. Εχει 9 γκολ σε 30 τελικές. Δηλαδή 1 γκολ ανά 3,3 προσπάθειες. Πίσω από Γιάννου (13/36 και 1 ανά 2,8) και Φορτούνη (16/49 και 1 ανά 3,1).

Φυσικά όταν σκοράρει η ΑΕΚ νικάει. Δεν χρειαζόσασταν εμάς για να το μάθετε αυτό. Τελευταία φορά όμως η ΑΕΚ που είχε παίκτη να σκοράρει και στα τρία ντέρμπι ήταν την σεζόν 1992/93.

Τότε ο Βασίλης Δημητριάδης είχε σκοράρει χατ-τρικ επί του ΠΑΟΚ (νίκη 3-1), δύο κόντρα στον Ολυμπιακό (νίκη 3-1) και ένα κόντρα στον Παναθηναϊκό (νίκη 3-1). 23 χρόνια μετά ο Βάργκας το πετυχαίνει ξανά!

Γι' αυτά (τι θέλατε κι άλλα;) ο Ρόναλντ Βάργκας είναι ο MVP του Match Review για την 24η αγωνιστική.

ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ 3:30 ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΡΟΝΑΛΝΤ ΒΑΡΓΚΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Επόμενα Άρθρα

Ambert Alert: Χάθηκε «γκολ»

Ο Αστέρας Τρίπολης δεν έχει σκοράρει στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια του και κινδυνεύει να χάσει την είσοδό του στην πεντάδα.