MVP: Tου... Μουνιός το πανηγύρι!

Tου... Μουνιός το πανηγύρι!

Ο Αργεντινός μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο κι έβαλε δύο γκολ σε 45 λεπτά για να χαρίσει τη νίκη στον Παναιτωλικό που σκέφτεται πλέον και πεντάδα!

Επιμέλεια:

ΟΚ. Ο τίτλος είναι... clopy paste από το ματς με τον Λεβαδειακό. Αλλά δεν μπορεί να υπάρξει άλλος πιο χαρακτηριστικός για τον Φαμπιάν Μουνιός. Τον MVP της 22ης αγωνιστικής για το Match Review.

Στο πρόσωπό του Αργεντινού βεβαίως αντικατοπτρίζεται όλος ο Παναιτωλικός ο οποίος στα τελευταία έξι ματς έχει τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα!

Ομως στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Αργεντινός ο οποίος αποκτήθηκε τον Γενάρη έβαλε τα δύο γκολ που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Αγρίνιου και την διατήρησε στην 7η θέση μειώνοντας την διαφορά από την 5η θέση στους πέντε βαθμούς (από τον ΠΑΟΚ).

Ναι. Αντί του Μουνιός θα μπορούσε να μπει συνολικά ο Παναιτωλικός. Η ο «Ματζούρ». Η ο Τάσος Παπάζογλου ο οποίος έχει δώσει τις δύο ασίστ στον Αργεντινό παίζοντας ως αμυντικό χαφ πλέον.

Η η διοίκηση που εκεί που η ομάδα έκανε υπολογισμούς για να μείνει στην κατηγορία, τώρα κάνει υπολογισμούς για πεντάδα με τις κινήσεις που έκανε τον Γενάρη.

Ομως στο τέλος καταλήγουμε στον «χρυσό» σκόρερ του Παναιτωλικού κόντρα στον Λεβαδειακό. Που ήταν και η «χρυσή» αλλαγή του «Ματζούρ».

Η μεταγραφή του πέρασε στα ψιλά. Οπως και των άλλων παικτών που έφτασαν στο Αγρίνιο τον Γενάρη. Κι αυτό γιατί τα υπερκάλυψε όλα ο Λούκας Βιγιαφάνες και η πώλησή του στον Παναθηναϊκό!

Ομως σιγά σιγά (για να μην πούμε ότι έχει γίνει ήδη) ξεχνιέται ο Λούκας και εμφανίζεται ο Φαμπιάν (Μουνιός) αλλά και ο Οσμάρ (Φερέιρα).

Το εκπληκτικό με την περίπτωση του Φαμπιάν είναι την περσινή σεζόν σε 26 παιχνίδι με τη Νιούελς δεν είχε σκοράρει! Κι όμως! Είχε τελειώσει τη σεζόν με μόλις τέσσερις ασίστ. Και τώρα έχει βάλει ήδη δύο γκολ σε δύο ματς και συνολικά 53 λεπτά συμμετοχής!

H αλήθεια πάντως είναι ότι ουδέποτε ήταν του... γκολ ο Μουνιός. Σε 85 επαγγελματικές συμμετοχές στην Αργεντινή είχε πετύχει μόλις 10 τέρματα και είχε μοιράσει 7 ασίστ. Βεβαίως άλλο Αργεντινή κι άλλο Ελλάδα. Και δεν αποκλείεται να βρει έναν άλλο εαυτό στο Αγρίνιο.

Για την ώρα το καταφέρνει μια χαρά. Γιατί στο πρώτο γκολ κάνει κίνηση φορ στην περιοχή και παίρνει την πάσα του Παπάζογλου και πλασάρει άψογα. Οσο για το δεύτερο; Είδαμε τρεις παίκτες του Παναιτωλικού να κάνουν σπριντ... θανάτου στο 92' τον Κάπελ να κάνει κούρσα με την μπάλα 70 μέτρων, τον Παπάζογλου να κάνει ντρίμπλα φορ και τον Μουνιός να κυνηγάει την φάση για να πάρει το ριμπάουντ (όπως κι έγινε για το 2-0).

Οσο για την Ευρώπη; Δείτε το πρόγραμμα των «καναρινιών» και βγάλτε τα συμπεράσματά μόνοι σας για το αν μπορεί να μπει στην 5αδα.