Πρωταθλήτρια η Μπεσίκτας

Η Μπεσίκτας νίκησε 80-76 την Εφές Αναντολού στον έκτο τελικό των τουρκικών playoff, έκανε το 4-2 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Τουρκίας. Μεγάλο ματς από τον Κάρλος Αρόγιο.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με το προβάδισμα να ανταλλάζει χέρια 19 (!) φορές μέσα στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο από την αρχή με το ημίχρονο να τελειώνει 40-39 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες στα ίσα (61-61). Στο τέλος, όμως, η Μπεσίκτας φάνηκε πιο ψύχραιμη, ο Κάρλος Αρόγιο έκανε τη διαφορά και έτσι η ομάδα του Αταμάν έφτασε στη νίκη (80-76) και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Από τη μεριά της ομάδας του Ηλία Ζούρου, ο Κερέμ Τουντσερί τα έκανε όλα (22π, 4τριπ, 1ριμπ, 4ασ), αλλά δεν ήταν αρκετά για να στείλει τη σειρά σε έβδομο και τελευταίο παιχνίδι.

Tα δεκάλεπτα: 20-18, 40-39, 61-61, 80-76
Mπεσίκτας (Αταμάν): Γιαγκμουρ 8 (2τριπ, 1ριμπ), Έρτσεγκ 15 (2τριπ, 2ριμπ), Σετίν 3 (1τριπ), Αρόγιο 18 (1τριπ, 5ριμπ, 8ας), Χόκινς 10 (1τριπ, 5ριμπ, 8ασ), Νταγκλί 14 (4ριμπ), Μενσά-Μπονσού 10 (8ριμπ).
Εφές Αναντολού (Ζούρος): Μπαλμπάι, Κίνσεϊ 2, Τουντσερί 22 (4τριπ, 1ριμπ, 4ασ), Γκονλούμ 10 (1τριπ, 6ριμπ), Μπατίστα7 (7ριμπ) Βούγιασιτς 4 (3ριμπ, 2ασ), Σαβάνοβιτς 6 (1τριπ, 3ριμπ, 2ασ), Κούρτογλου 7 (1ριμπ), Γκιουλέρ 5 (1τριπ, 1ριμπ), Λαφαγιέτ 13 (1τριπ, 3ριμπ, 5ασ).