Τι μάθαμε από το Βίλα – Τσέλσι

Ο Paul Wilkes γράφει για όσα μάθαμε από την αναμέτρηση της Άστον Βίλα με την Τσέλσι.

Ο Λόφτους-Τσικ μπορεί να πετύχει

Ο Λόφτους-Τσικ ξεκίνησε για μόλις δεύτερη φορά στην καριέρα του βασικός στην Premier Lerague και μάλλον θα πρέπει να μείνει στην 11άδα. Ο νεαρός μέσος βελτιώνεται με κάθε εμφάνισή του και έδειξε γιατί ο Χίντινκ τον προτίμησε αντί του Όσκαρ.

Η Τσέλσι δεν είχε κερδίσει στα 4 τελευταία ματς, όμως το καλύτερο αντίδοτο στη θεωρία ήταν μία επίσκεψη στην έδρα της ουραγού. Ο Λόφτους-Τσικ άνοιξε το σκορ στο 26’ και τον δρόμο για τη νίκη. Έκανε μόλις 3 λάθη, ενώ κέρδισε και πολλά φάουλ. Παραλίγο, μάλιστα, να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του λίγο πριν το ημίχρονο, όμως ο Γκούζαν έσωσε.

«Από τη στιγμή που μπήκε το πρώτο γκολ, η πτώση μας ήταν εμφανής», τόνισε ο τεχνικός της Βίλα, Έρικ Μπλακ στη συνέντευξη τύπου. «Είναι καλό να βλέπεις παίκτες όπως ο Λόφτους-Τσικ να παίρνουν ευθύνες και να αντιμετωπίζουν εξαιρετικά την πίεση», σχολίασε ο Χίντινκ. «Είναι πολύ σημαντικό να μην παίζει μόνο για 45 ή 60 λεπτά, αλλά να αντεπεξέρχεται στις απαιτήσεις της Premier League με τον τρόπο που το έκανε».

Πάτο και Μιάζγκα έκαναν εξαιρετικό ντεμπούτο

Η απόκτηση του Πάτο τον χειμώνα ήταν ένα αίνιγμα και όλοι αναρωτιούνταν πότε θα παίξει ο Βραζιλιάνος. Τελικά, έκανε το ντεμπούτο του, έστω και αν δεν ξεκίνησε στην 11άδα. Ο τραυματισμός του Ρεμί στο 23’ του έδωσε την ευκαιρία να παίξει μετά από 64 μέρες με τους μπλε.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Πάτο κέρδισε πέναλτι από τον Σισοκό. Ο Πέδρο αρχικά πήρε την μπάλα για την εκτέλεση, όμως ο Πάτο είχε άλλα σχέδια. Δε θα άφηνε τη στιγμή να πάει χαμένη. «Ήμασταν εδώ όταν σκόραρε ο Πάτο!», άρχισαν να τραγουδούν οι οπαδοί της Τσέλσι στις εξέδρες, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 0-2.

Είχε συμμετοχή και στο τρίτο γκολ στις αρχές της επανάληψης, κερδίζοντας πόντους σε σχέση με τον Φαλκάο, που έβγαλε όλο το ματς στον πάγκο. «Η προσδοκία ήταν ότι θα ήταν έτοιμος στα προηγούμενα ματς, όμως έπρεπε να κάνει μία μίνι προετοιμασία», αποκάλυψε ο Χίντινκ. «Μπορούσα να τον βάλω νωρίτερα, όμως δεν ήταν σε κατάλληλη φυσική κατάσταση και θα τον είχα… σκοτώσει».

Ο Πάτο δεν ήταν ο μοναδικός που έκανε ντεμπούτο με την Τσέλσι. Ο Χίντινκ έπρεπε να βρει τις λύσεις για την άμυνα μετά τους τραυματισμούς των Τέρι και Κέιχιλ. Ο Ματ Μιάζγκα πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας, με τον 20χρονο, που αποκτήθηκε τον χειμώνα από τους New York Red Bulls, να κάνει ντεμπούτο. Έδωσε τις μάχες του στον αέρα με τον Ζεστέντ, κερδίζοντας τις 5 από τις 11. Είχε 3 επιτυχημένα τάκλιν, ενώ έκανε τις περισσότερες clearances από κάθε άλλον στο γήπεδο.

Ο Αγιού ήταν ο μοναδικός που προσπαθούσε

Η απογοήτευση είναι τεράστια στην Βίλα και εδώ και 8 μήνες οι παίκτες θυμίζουν εκείνους κατώτερης κατηγορίας. Ένας, όμως, ακόμα και τώρα, μοιάζει να προσπαθεί περισσότερο. Ο Τζόρνταν Αγιού είχε 6 σουτ, δημιούργησε άλλες δύο ευκαιρίες και έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε. Φυσικά, δεν ήταν αρκετό.

Είχε τις καλύτερες ευκαιρίες των γηπεδούχων, ενώ ήταν ο μοναδικός που απέσπασε το χειροκρότημα όσων οπαδών έμειναν στις εξέδρες μέχρι το τέλος. Είναι επίσης από τους λίγους, που μάλλον έχουν εξασφαλισμένη την παρουσία στην Premier League και την επόμενη σεζόν…