Ποντένσε όπως Νικολούδης

Ο Πόντενσε σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Παναιτωλικό και ο Ολυμπιακός δεν έκανε ρεκόρ συνεχόμενων αγώνων χωρίς τέρμα στα πρώτα 45 λεπτά σε πρωτάθλημα.

Μπορντό – Σεντ Ετιέν με πριμ 5%*, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και 190+ ειδικά στοιχήματα! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις.

Το γκολ του Ποντένσε γλίτωσε τον Ολυμπιακό από ρεκόρ στην ιστορία του στην Α' Εθνική/Super League.

Στις 16 Σεπτεμβρίου για την 3η αγωνιστική ο Ολυμπιακός σκόραρε σε βάρος του Αστέρα Τρίπολης στο 18ο λεπτό για να νικήσει τελικά 2-1. Από τότε και για οκτώ παιχνίδια δεν πέτυχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα σε έξι από αυτά σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτοί οι οκτώ αγώνες ήταν ισοφάριση του ρεκόρ στην ιστορία του που χρονολογείται από το 1981.

Τότε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός ξεκινούσε το πρωτάθλημα με πολλές δυσκολίες στο γκολ. Αρχίζει με τρεις ισοπαλίες χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δεν χάνει αγώνα, αλλά φτάνει να παίξει οκτώ παιχνίδια και να μην έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο.

Στις 22 Νοεμβρίου 1981 ο Τάκης Νικολούδης ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο "Νίκος Γκούμας" και το σερί της ομάδας του Χέλμουτ Σενέκοβιτς σταματάει εκεί, σε ένα παιχνίδι που τελειώνει 2-2. Ο Ολυμπιακός πήρε τον τίτλο εκείνη τη σεζόν.

Τώρα ο Ποντένσε έκανε ότι ο Νικολούδης, καθώς με το γκολ του σταμάτησε αυτό το σερί στα οκτώ παιχνίδια και αποσόβησε το ρεκόρ.