Mπολόνια - Γιουβέντους 0-1

Η Γιουβέντους δεν εντυπωσίασε, όμως με γκολ του Ντιμπάλα κέρδισε με 1-0 στην Μπολόνια. Ισοπαλίες σε Βερόνα και Σασουόλο

Η Γιουβέντους επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Ατλέτικο, αλλά δεν ικανοποίησε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και ουσιαστικά κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, με τους Σανταντέρ και Σανσόνε να χάνουν τις πρώτες ευκαιρίες, ενώ ακολούθησαν εκείνες των Σανταντέρ και Εντέρα για την Μπολόνια. Η πρώτη καλή στιγμή για την Γιουβέντους ήρθε στο 32’ με τον Μπερναρντέσκι, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να παίζουν πιο επιθετικά, αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στο γκολ. Η είσοδος του Ντιμπάλα στο 59’ στη θέση του Άλεξ Σάντρο αποδείχθηκε καταλυτική, με τον Αργεντίνο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 67’ μετά τη λάθος απομάκρυνση του Χελάντερ. Οι ροσομπλού έψαξαν μέχρι το τέλος την ισοφάριση, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ και δεν την βρήκαν ποτέ, με το 0-1 να παραμένει.

Μπολόνια (Σίνισα Μιχάιλοβιτς): Σκορούπσκι, Ντάικς, Ντανίλο, Χελάντερ, Μπαγιέ, Πούλγκαρ (85’ Φαλτσινέλι), Πόλι (78’ Ντονσά), Σανσόνε, Σοριάνο, Εντέρα (52’ Ορζολίνι), Σανταντέρ

Γιουβέντους (Μάσιμο Αλέγκρι): Περίν, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Άλεξ Σάντρο (59’ Ντιμπάλα), Κανσέλο, Μπερναρντέσκι (87’ Κιελίνι), Μπετανκούρ, Ματουιντί (78’ Πιάνιτς), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μάντζουκιτς

Πήρε βαθμό η Σπαλ
Η Σασουόλο δεν έχει κάποιο κίνητρο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, αλλά η Σπαλ έχει, αφού κυνηγάει την παραμονή και πήρε ακόμη ένα σημαντικό βαθμό. Στο Mapei Stadium οι Νεροβέρντι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 43' με τον Πελούζο μετά το φάουλ του Σένσι, αλλά οι Μπιανκατζούρι ανέβηκαν στην επανάληψη, πίεσαν και ισοφάρισαν στο 68' με το πέναλτι -που δόθηκε μέσω VAR- του Πετάνια (1-1). Στο 73' η Σπαλ άγγιξε το 1-2 αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι μετά την προσπάθεια του Φελίπε, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ντάνκαν της Σασουόλο.

Ολα μηδέν στη Βερόνα
Στο Bentegodi η τελευταία και καταδικασμένη Κιέβο υποδέχθηκε την Τζένοα, η οποία έχει πάρει καλή διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ετσι, με τις δύο ομάδες να μην κυνηγάνε κάτι, το πρώτο 45λεπτο ήταν πολύ κακό, αφού δεν υπήρξε κάποια καλή φάση. Στο δεύτερο τα πράγματα βελτιώθηκαν κάπως και οι Γενοβέζοι θα μπορούσαν να προηγηθούν με τον Κουάμε, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Πιαζόν. Γκολ, όμως, δεν μπήκε...