ΣΠΑΛ - Ιντερ 1-2

Η Ιντερ πέρασε νικηφόρα από το «Πάολο Μάτσα» νίκησε 2-1 τη ΣΠΑΛ κι έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Σούπερ ο Ικάρντι με δυο γκολ.

Η Ιντερ στα πάνω της, επικράτησε 2-1 της ΣΠΑΛ εκτός έδρας και πέτυχε την έκτη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Με κεκτημένη ταχύτητα από την Ολλανδία, οι «νερατζούρι» πήραν το τρίποντο και βρέθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Ικάρντι το πήρε πάνω του πετυχαίνοντας δυο τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 14ο λεπτό πήραν προβάδισμα. Επειτα από φάση διαρκείας, ο Βρσάλικο έκανε τη σέντρα, ο Ικάρντι πήρε την κεφαλιά, βρήκε στο χέρι του Τζουρού και κατέληξε στα δίχτυα. Το ματς είχε καλό ρυθμό και τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μιράντα ανέτρεψε τον Φελίπε, ο Αντενούτσι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ΣΠΑΛ πίεσε, αλλά ο Λατσάρι σε δυο περιπτώσεις νικήθηκε από τον Χαντάνοβιτς. Στο 72' ήρθε η ισοφάριση, ο Παλόσκι εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια της Ιντερ και με προβολή πέτυχε το 1-1. Ωστόσο, η απάντηση των Νερατζούρι ήταν άμεση και στο 77' ο Ικάρντι από πάσα του Πέρισιτς διαμόρφωσε το 2-1.