Εμπολι - Λάτσιο 0-1

Με γκολ του Ιταλού χαφ οι Λατσιάλι πέρασαν από το Εμπολι (0-1) και βελτιώνουν τη θέση τους στη βαθμολογία της Serie A.

Το ξεκίνημα ήταν δύσκολο και κακό για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, αφού ηττήθηκε από Νάπολι και Γιουβέντους στις πρώτες δύο αγωνιστικές. Στην 3η ήρθε το πρώτο τρίποντο με το 1-0 επί της Φροζινόνε και στην 4η το δεύτερο σερί, αφού το γκολ του Μάρκο Παρόλο -Νο40 στη Serie A και τα 21 από αυτά εκτός έδρας- ήταν αρκετό για να επικρατήσουν οι Ρωμαίοι με το ίδιο σκορ στο Carlo Castellani και να προσπεράσουν τις Ρόμα και Ιντερ.

Η Λάτσιο ήταν καλύτερη από το πρώτο λεπτό και αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι είχε 14 τελικές προσπάθειες στο πρώτο 45λεπτο, φετινή επίδοση-ρεκόρ για την ομάδα του Ιντσάγκι σε ό,τι αφορά το πρώτο 45λεπτο. Διάστημα στο οποίο οι καλύτερες φάσεις έτυχαν στους Ατσέρμπι και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, με τον πρώτο να έχει και δοκάρι σε κεφαλιά στο 45'. Το γκολ, τελικά, ήρθε νωρίς στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47' από τον Παρόλο (0-1) μετά την πτώση του Ράσμουσεν, με τον Κορέα να έχει την ευκαιρία για το 0-2 στο 88' αλλά σημάδεψε δοκάρι. Κάτι που θα μπορούσε να πληρώσει η Λάτσιο στο 94', όταν χρειάστηκε η δυνατή επέμβαση του Στρακόσια στην προσπάθεια του Καπούτο για να μείνει το 0-1.