Εϊμπαρ - Εσπανιόλ 1-2

Η Εσπανιόλ μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φύγει νικήτρια από την έδρα της Εϊμπαρ με 2-1.

Επιστροφή* 100% στον αγώνα Άρης - Παναθηναϊκός και αμέτρητα ειδικά στοιχήματα! (21+)

Εϊμπαρ και Εσπανιόλ έψαχναν το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Οι Βάσκοι έδειχναν να εκμεταλλεύονται το «Ιπουρούα», αλλά μέσα σε τρία λεπτά από το 76' ως το 79' τα πάντα γύρισαν... τούμπα και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν τη νίκη.

Η Εϊμπαρ είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες στην εστία της Εσπανιόλ, η οποία είχε τη σημαντικότερη φάση στο πρώτο μέρος με τον Καγιέρι. Η υπεροχή, ωστόσο, των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 58' με τον Ραμίς να ανοίγει το σκορ.

Στο τελευταίο τέταρτο, όμως, ήρθαν τα πάνω - κάτω. Αρχικά με τον Φερέιρα στο 76' και στη συνέχεια με τον Γκρανέρο στο 79' η Εσπανιόλ έκανε μέσα σε λίγα λεπτά το 1-2 και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας την Εϊμπαρ με άδεια χέρια και με έναν μόλις βαθμό έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.