Θέλτα - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Θέλτα στην Γαλικία (1-2) και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην έδρα που έχει πετύχει τις περισσότερες νίκες, το «Μπαλαΐδος», η Αθλέτικ τις έκανε 18 και βρέθηκε έξω από τη ζώνη του υποβιβασμού, βάζοντας σε αυτή την Βιγιαρεάλ. Ηταν το πρώτο τρίποντο μακριά από το Nuevo San Mames για φέτος για την Μπιλμπάο, η οποία μετά το τέλος της 18ης αγωνιστικής μπορεί να ανασάνει καλύτερα. Στο 14' η Θέλτα είχε δοκάρι με το φάουλ του Μάξι Γκόμες και πέντε λεπτά αργότερα σε μια εκπληκτική κόντρα για την Αθλέτικ, ο Ινιάκι Γουίλιαμς έφυγε από δεξιά και έδωσε πάρε-βάλε στον Μουνιαΐν. Το 0-1 δεν ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, καθώς στις καθυστερήσεις ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκόμες πήρε την κεφαλιά και ο Μπελτράν έκανε το 1-1. Στο δεύτερο μέρος ο Ινιάκι Γουίλιαμς στο 54' πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους Βάσκους πλασάροντας σωστά σε τετ-α-τετ έπειτα από ασίστ του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ιάγο Ερερίν (1-2).