«Βλέπει» Ευρώπη η Χετάφε

Θοδωρής Βασίλης

Με ένα γκολ του Ολιβέρα η Χετάφε πέρασε από το «Ιπουρούα» κερδίζοντας την Εϊμπάρ με 1-0 και πλέον βλέπει ακόμα κι Ευρώπη.

Το ματς γρήγορα θα ξεχαστεί με τις δύο ομάδες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο να ταλαιπωρούν την μπάλα. Φάσεις ούτε για δείγμα με την Χετάφε να φτάνει στο γκολ στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ της Εϊμπάρ στo 23' με την κεφαλιά του Ολιβέρα.

Ντόρτμουντ - Λεβερκούζεν με πριμ 5%*, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και 150+ ειδικά στοιχήματα! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν για την ισοφάριση, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν βρήκαν τους διαδρόμους για να απειλήσουν. Στην επανάληψη η υπεροχή της Εϊμπάρ ήταν καθολική, δημιούργησε φάσεις για την ισοφάριση, αλλά οι Μαδριλένοι κράτησαν μέχρι το τέλος.

Με τη νίκη αυτή η Χετάφε έφτασε τους 48 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 7η Σεβίλλη και πλέον μπορεί ακόμα και να διεκδικήσει μια θέση σητν Ευρώπη.