Έιμπαρ - Χιρόνα 4-1

Η ανοδική πορεία της Έιμπαρ συνεχίστηκε με μεγάλη νίκη με 4-1 επί της Χιρόνα. Έκτο ματς χωρίς νίκη για τους Βάσκους.

Η Έιμπαρ εντυπωσιάζει τις τελευταίες εβδομάδες και όχι μόνο έφτασε το αήττητο σερί της στα έξι παιχνίδια, αλλά σκόρπισε με 4-1 την Χιρόνα για να την προσπεράσει στη βαθμολογία και να βρεθεί στο πρώτο μισό της βαθμολογίας!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν μόλις έπειτα από 41 δευτερόλεπτα με τον Ινούι, που πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στο πρωτάθλημα φέτος! Στο 10’ ο Τσάρλες έκανε και το 2-0, ενώ στο 26’ ο Τίμορ με φαουλάρα μείωσε σε 2-1 για να πετύχει το πρώτο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στην La Liga στην ιστορία της Χιρόνα. Αυτό το τέρμα δεν άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης, με τους Βάσκους να τελειώνουν τα πάντα στην επανάληψη. Ο Ινούι έκανε από κοντά το 3-1 στο 54’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ζορντάν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-1.