Χόφενχαϊμ - Σαχτάρ 2-3

Το γκολ του Τάισον στις καθυστερήσεις κόντρα στη Χόφενχαϊμ (3-2) χάρισε στη Σαχτάρ την πρώτη νίκη στον όμιλο και με τρίποντο κόντρα στη Λυών περνά στην επόμενη φάση!

Επιστροφή χρημάτων* στο Τότεναμ – Ιντερ και σούπερ αποδόσεις στη Serie A από τη Vistabet.gr! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Η Σαχτάρ έκανε στη Γερμανία την πρώτη φετινή της νίκη στον όμιλο, ωστόσο το τρίποντο αυτό την έβαλε γερά στη μάχη της πρόκρισης. Οι Ουκρανοί επικράτησαν 3-2 της Χόφενχαϊμ και με νίκη επί της Λυών εντός θα βρεθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι θέλουν νίκη στην Αγγλία και ήττα της Σαχτάρ για την... 3η θέση! Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και σε ένα δίλεπτο πέτυχαν ισάριθμα γκολ. Στο 13' ο Ισμαϊλι πέτυχε το 1-0 και στο 15 ο Τάισον διπλασίασε τα τέρματα. Ωστόσο, οι Γερμανοί απάντησαν άμεσα, ο Κράμαριτς στο 17' μείωσε σε 2-1 και στο 40' ο Ζούμπερ έφερε το ματς στα ίσα. Ομως η αποβολή του Σζάλαϊ στο 59΄ έδωσε στους Ουκρανούς την ευκαιρία να πάρουν τον έλεγχο. Η πίεση ήταν ασφυκτική και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάισον διαμόρφωσε το 3-2.

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Νόρντβεϊτ (84' Γκρίλιτς), Βογκτ, Μπίτσακσιτς, Καντέραμπεκ, Ζούμπερ (77' Νέλσον), Σουλτς (84' Γκρίφο), Ντεμιρμπάι, Σζαλάι, Κράμαριτς, Μπελφοντίλ.

Σαχτάρ: Πιατόβ, Κρίβτσοβ, Ισμαϊλι, Κχοτσολάβα, Ματβιγιένκο, Στεπανένκο (77' Πάτρικ), Ταϊσον, Κοβαλένκο (85' Ντεντίνιο), Νταντσένκο (94' Μπούτκο), Μαϊκόν, Ζούνιορ Μοράες.