Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 3-1

Με πρωταγωνιστή τον Άνχελ Ντι Μαρία η Παρί κέρδισε με 3-1 την Μαρσέιγ στο μεγάλο ντέρμπι της Ligue 1.

Ο Μπαπέ μπορεί να βρήκε ξανά δίχτυα, όμως ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Παρί στο ντέρμπι με την Μαρσέιγ ήταν ο Ντι Μαρία. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες φάνηκε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 3-1 και να κάνουν ακόμη ένα βήμα για να κατακτήσουν και μαθηματικά τον τίτλο σε κάποια από τις επόμενες αγωνιστικές.

Ο Μπαπέ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 2’ των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όμως δευτερόλεπτα μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ο Ζερμέν έφερε το ματς στα ίσα. Στο 55’, όμως, ο Ντι Μαρία έκανε το 2-1 και οι παίκτες του Τούχελ δεν κοίταξαν ξανά ποτέ πίσω. Στο 62’ ο Μανταντά αποβλήθηκε αφήνοντας τους Μασσαλούς με 10 παίκτες και στο 66’ ο Ντι Μαρία με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1. Στις καθυστερήσεις οι Παριζιάνοι κέρδισαν πέναλτι, Ντι Μαρία και Μπαπέ ήθελαν να το εκτελέσουν, ο νεαρός Γάλλος δεν άφηνε την μπάλα και τελικά αστόχησε για να μείνει το 3-1 μέχρι το τέλος.