Βλέπει... αστέρια η Σεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν επιβλήθηκε με 1-0 της Γκινγκάμπ και έπιασε την Λυών στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Νίκη Ευρώπης η Νις, 1-0 την Μπορντό.

Η Γκινγκάμπ είχε κάνει τη μεγάλη έκπληξη μεσοβδόμαδα, κερδίζοντας την Παρί στο Παρίσι για το Λιγκ Καπ, όμως δεν κατάφερε να συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο και στο πρωτάθλημα. Ένα πανέξυπνο φάουλ του Καζρί στο 6’ έδωσε το προβάδισμα στην Σεντ Ετιέν, που ναι μεν δέχθηκε πίεση στην επανάληψη, αλλά κατάφερε να κρατήσει το 0-1 μέχρι το τέλος για να πιάσει την Λυών στην τρίτη θέση.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, είχαν δοκάρι στην επανάληψη, όμως παραμένουν στην τελευταία θέση και μακριά από την παραμονή. Στο άλλο ματς της βραδιάς η Νις πήρε πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί της Μπορντό για να πλησιάσει στις πρώτες θέσεις. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με πέναλτι στο 16’ ο Σεν Μαξιμέν.