Πρόκριση στο τέλος για Λυών

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του προγράμματος της φάσης των «64» στο Κύπελλο Γαλλίας, με την Λυών να παίρνει την πρόκριση στο τέλος του ματς με τη Νανσί!

Μόνο η Μονπελιέ δυσκολεύτηκε πολύ για να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι επί της Πονταλιέρ, ομάδας πέμπτης κατηγορίας. Η Μονακό μπορεί να ισοφαρίστηκε σε 2-2 λίγο πριν το ημίχρονο στο ματς με την Ιζέρ, αλλά με τρία αναπάντητα γκολ στην επανάληψη κέρδισε με 5-2, ενώ και οι υπόλοιπες ομάδες της Ligue 1 προχώρησαν, πλην της Νις, που ηττήθηκε από την Τουλούζ με 1-0 στο πιο αμφίρροπο ματς της βραδιάς.

Τέλος, η Λυών έδειξε στο πρώτο μέρος ότι θα έπαιρνε εύκολα την πρόκριση επί της Νανσί, έχοντας προηγηθεί με τον Φεκίρ, αλλά πήγε να κάνει χαρακίρι στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τους Ρόντιτς (πεν. 71’) και Νορντέν (75’), αλλά στο τέλος οι λιονέ έκαναν ανατροπή στην ανατροπή, με τον Μαρσέλο να ισοφαρίζει στο 87’ και τον Κορνέ να κάνει το τελικό 2-3 στην τελευταία φάση!