Γκέλα για Μονακό (vid)

Η Μονακό ζορίστηκε στο Stade de la Licorne και παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Αμιάν. Νέα ήττα για τη Σεντ Ετιέν.

Η διακοπή επηρέασε τη Μονακό, η οποία παραχώρησε εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 στην Αμιάν. Τέλος στο σερί των τριών διαδοχικών νικών για τους Μονεγάσκους που βρέθηκαν στο -3 από την Παρί, αλλά με ματς περισσότερο. Το μυαλό της ομάδας του Ζαρντίμ ήταν στραμμένο στο κομβικής σημασίας ματς με τη Λειψία, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα κενά. Στο 31' η Αμιάν άνοιξε το σκορ, όταν από ασίστ του Κακουτά, ο Γκακπέ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Ο Γιόβετιτς μπήκε στο 61ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 1-1.

Σημάδια... ζωής στη Λιλ, πέτυχε δεύτερη διαδοχική και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη. Οι «Λιλουά» επικράτησαν 3-1 της Σεντ Ετιέν (με υπηρεσιακό τον Σαμπλέ) και πήραν βαθμολογική ανάσα. Στο 20' ο Πέπε άνοιξε το σκορ από πάσα του Ελ Γκάζι, ωστόσο ο Μπαμπα με πέναλτι στο 45' έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μέντες στο 71' πέτυχε το 2-1 και στο 89' ο Πόντσε διαμόρφωσε το 3-1!