Δεν έπεισε, αλλά προκρίθηκε η Μπάγερν (vid)

H Μπάγερν δεν έπεισε κόντρα στην Ρέντιγκχαουζεν (4η κατηγορία), ωστόσο επικράτησε 2-1 εκτός έδρας και βρέθηκε στον 3ο γύρο του κυπέλλου.

Μπορεί οι Χάμες, Μπόατενγκ, Χούμελς, Ρόμπεν, Λεβαντόφσκι να ήταν εκτός, ωστόσο ο Νίκο Κόβατς παρουσίασε ομάδα βασικών κόντρα στη Ρέντινγκχαουζεν, ομάδα 4ης κατηγορίας. Μπορεί η διαφορά να ήταν τεράστια, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν φάνηκε στο γήπεδο, με τους Βαυαρούς να επικρατούν 2-1 εκτός, αλλά να προβληματίζουν ξανά. Η Μπάγερν βρέθηκε στον 3ο γύρου του κυπέλλου, πέτυχε την 4η σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, ξανά όμως χωρίς να πείσει με την εικόνα της. Μόλις στο 9ο λεπτό οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ, όταν από πάσα του Σάντσες ο Βάγκνερ με προβολή πέτυχε το 1-0. Στο 12ο λεπτό ο Πορτογάλος μέσος κέρδισε πέναλτι έπειτα από τράβηγμα του αντιπάλου. Ο Μίλερ ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο 23' ο Γκορέτσκα κέρδισε πέναλτι. Ο Σάντσες ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά αστόχησε. Οι Βαυαροί συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, δίχως όμως να βρουν δίχτυα. Αντίθετα, η Ρέντινγκχαουζεν, στην πρώτη μεγάλη της φάση στο 49' μείωσε σε 2-1. Ο Λούνγκα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μέγιερ με ωραία προβολή σκόραρε. Οι γηπεδούχοι πήραν αέρα, προσπάθησαν να κάνουν την υπέρβαση απέναντι στην προβληματική Μπάγερν, δίχως όμως αποτέλεσμα...

Μπάγερν (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Ραφίνια, Αλάμπα, Σούλε, Ριμπερί (90' Σαμπανι), Μαρτίνεθ, Τιάγκο (75' Γκνάμπρι), Γκορέτσκα (69' Κίμιχ), Σάντσες, Μίλερ, Βάγκνερ