Εσπασε την κατάρα η Χέρτα!

Επειτα από 14 χρόνια η Χέρτα κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Γκελζενκίρχεν, επικρατώντας 2-0 της Σάλκε!

Πριν το αποψινό ραντεβού, η Σάλκε μετρούσε 10 νίκες και μια ισοπαλία υποδεχόμενη τη Χέρτα. Ωστόσο, η ομάδα του Πολ Ντάρνταϊ έβαλε τέλος σε αυτή την... κατάρα, αφού επικράτησε 2-0. Δυο στα δυο για την ομάδα του Βερολίνου, στο μηδέν η ομάδα του Τεντέσκο και ήδη χτυπούν...καμπανάκια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 15ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Ντούντα, από πάσα του Ντιλροσουν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλ στις καθυστερήσεις ήρθε το δεύτερο τέρμα. Ο Κονοπλιάνκα ανέτρεψε τον Γιαστρέμπσκι, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ο Ντούντα με απευθείας εκτέλεση διαμόρφωσε το 2-0.