Ντόρτμουντ - Λειψία 4-1

Η Ντόρτμουντ ήταν εντυπωσιακή, διέλυσε με 4-1 την Λειψία και μπήκε με εκκωφαντικό τρόπο στη φετινή Bundesliga.

Μπορεί στο κύπελλο Γερμανίας να τα βρήκε σκούρα, ωστόσο στην πρεμιέρα της στη Bundesliga η Ντόρτμουντ ήταν εντυπωσιακή, διέλυσε τη Λειψία με 4-1 και άφησε υποσχέσεις! Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ απέφυγε την στραβή αρχή στο πρωτάθλημα, ήταν εξαιρετική στο δημιουργικό κομμάτι, εκμεταλλεύθηκε την κόπωση της αντιπάλου και πήρε αυτό που ήθελε. Αξίζει να σημειωθεί, πως μόλις στα 32'' η γηπεδούχος βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τον Αγκουστίν να σκοράρει με πλασέ για τους «Ταύρους». Αμεση η αντίδραση των Βεστφαλών, αφού στο 21' έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Σμέλτσερ έκανε τη σέντρα και ο Νταούντ με απίθανο τρόπο πέτυχε το 1-1. Η Ντόρτμουντ είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 40' πήρε προβάδισμα χάρη στο αυτογκόλ του Σάμπιτζερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Βίτσελ με υπέροχο γυριστό από κοντά πέτυχε το 3-1. Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε, η Ντόρτμουντ είχε το πάνω χέρι και στις καθυστερήσεις ο Ρόις διαμόρφωσε το 4-1.