Λειψία - Ντόρτμουντ 1-1

Η Ντόρτμουντ έφυγε με ισοπαλία 1-1 από την Λειψία και οι Ταύροι μένουν στο -4 μακριά από την τετράδα.

Ο Ρόις συνεχίζει να σκοράρει και η Ντόρτμουντ να μην χάνει με τον Πέτερ Στέγκερ στον πάγκο. Ο Γερμανός μέσος είχε την απάντηση στον γκολ του Ογκουστέν, η Μπορούσια έφυγε με ισοπαλία 1-1 από τη Λειψία, την οποία άφησε στο -4 από την τετράδα.

Το ματς ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 29’, όταν ο Ογκουστέν πλάσαρε άψογα μετά την ασίστ του Κεϊτά, που επέστρεψε από δανεισμό. Οι Ταύροι, όμως, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, με τον Ρόις να ισοφαρίζει στο 38’. Στην επανάληψη αμφότερες οι ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα, με τους Νταούντ (63’) και Μπρούμα (70’, 86’) να χάνουν τις σημαντικότερες ευκαιρίες και τίποτα να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Λειψία (Ράλφ Χάζενχουτλ): Γκουλάτσι, Όρμπαν, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο, Λάιμερ, Κεϊτά, Καμπλ (66’ Ιλζάνκερ), Φόρσμπεργκ (61’ Μπρούμα), Ζάμπιτσερ, Ογκουστέν (75’ Πόουλσεν), Βέρνερ

Ντόρτμουντ (Πέτερ Στέγκερ): Μπούρκι, Πίσεκ, Τοπράκ, Ακαντζί, Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Νταούντ, Γκέτσε (78’ Φίλιπ), Ρόις (88’ Πούλισιτς), Σίλερ, Μπατσουαγί