Λειψία - Σάλκε 3-1

Με το δεξί μπήκε στο 2018 η Λειψία αφού νίκησε με 3-1 την Σάλκε και την άφησε στην 3η θέση, ανεβαίνοντας αυτή στη 2η.

Το Λειψία-Σάλκε αναμενόταν ντέρμπι και έτσι ήταν μέχρι ένα βαθμό, με τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και να καθαρίζουν τους Βεστφαλούς, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στον β' γύρο της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ στο 37' αλλά ο Αγκουστίν δεν αξιοποίησε το πέναλτι, για να έρθει τελικά το 1-0 λίγα λεπτά μετά (41') από τον Κεϊτά. Οσο καλά έκλεισε το πρώτο μέρος η Σάλκε, τόσο καλά άνοιξε το δεύτερο η Σάλκε, η οποία ισοφάρισε στο 55' με τον Νάλντο (1-1), δείχνοντας έτοιμη να φύγει με αποτέλεσμα και να διατηρήσει τη 2η θέση. Μέχρι που ήρθε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν το 1-1... 3-1 με τα γκολ των Βέρνερ (69') και Μπρουμά (71'), παίρνοντας μια σημαντική νίκη στη μάχη για έξοδο στο Champions League.