Μάιντς - Ντόρτμουντ 0-2

Η Ντόρτμουντ επέστρεψε στις νίκες (2-0 την Μάιντς) στο ντεμπούτο του Στέγκερ, με τον Παπασταθόπουλο να βρίσκει δίχτυα. Μεγάλο διπλό στο Αμβούργο η Άιντραχτ.

Δύο μήνες και 11 ημέρες. Τότε είχε έρθει η τελευταία νίκη της Ντόρτμουντ. Και στο ντεμπούτο του Στέγκερ στον πάγκο οι Βεστφαλοί θυμήθηκαν τον πραγματικό τους εαυτό και με τον Παπασταθόπουλο να ανοίγει το σκορ κέρδισαν με 2-0 την Μάιντς, δείχνοντας σημάδια ζωής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο ξεκίνημα, αλλά εκείνοι που έχασαν τις πρώτες ευκαιρίες ήταν οι γηπεδούχοι, με τον Σέρνταρ να απειλεί σε τρεις περιπτώσεις μέχρι το 15’! Σιγά-σιγά οι παίκτες του Στέγκερ βρήκαν τα πατήματά τους και η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 41’ με τον Ομπαμεγιάνγκ και το 0-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Και στην επανάληψη οι Βεστφαλοί κυριάρχησαν και στο 55’ βρήκαν το γκολ με τον Παπασταθόπουλο, που πήρε το ριμπάουντ και με ωραίο σκαστό σουτ έκανε το 0-1. Ο ρυθμός άνοιξε, οι γηπεδούχοι ρίσκαραν περισσότερο, ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν και τα πάντα τελείωσαν στο 89’, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ έδωσε... μισό γκολ στον Καγκάβα και εκείνος δεν αστόχησε για το τελικό 0-2.

Μάιντς (Σάντρο Σβαρτς): Τσέντνερ, Μπροσίνσκι, Ντιαλό, Γκμπαμέν (46’ Χακ), Μπαλογκούν, Ντονάτι (64’ Μαξίμ), Φράι, Λάτσα, Σερντάρ, Κουάισον (76’ Χόφμαν), Μπρέργκρεεν

Ντόρτμουντ (Πέτερ Στέγκερ): Μπούρκι, Τόλγιαν, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Καγκάβα, Γκερέιρο (90’ Σαχίν), Πούλισιτς (70’ Νταούντ), Γιαρμόλενκο, Ομπαμεγιάνγκ

Δεν έφτανε ο Κυριάκος
Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ για το Αμβούργο, αλλά πολύ γρήγορα η Άιντραχτ έκανε την ανατροπή για να αποδράσει με τη νίκη. Ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης οι Δεινόσαυροι, που πλήρωσαν τις πολλές χαμένες ευκαιρίες τους. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 9’ ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 16’, όμως, ο Βολφ έκανε το 1-1 με το πρώτο σουτ των φιλοξενούμενων στην εστία και πριν καλά-καλά καταλάβουν οι παίκτες του Γκίζντολ τι συνέβη ήρθε στο 24’ ο Γκατσίνοβιτς να κάνει το 1-2! Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να χάνουν τη μία ευκαιρία μέχρι το τέλος, αλλά τίποτα δεν άλλαξε, με την Άιντραχτ να πλησιάζει στην τετράδα και τους Δεινόσαυρους να μένουν χαμηλά.

Μεγάλη νίκη η Φράιμπουργκ
Η Φράιμπουργκ πήρε δεύτερη μεγάλη συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά επί της Γκλάντμπαχ με 1-0, και συνεχίζει με άλλον αέρα στη μάχη της παραμονής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έφτασαν στο γκολ στο 20’ με πέναλτι του Πέτερσεν. Μετά το γκολ λίγα άλλαξαν, με τους παίκτες του Στράιχ να έχουν τον έλεγχο και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ απέναντι στην κακή Γκλάντμπαχ. Η εικόνα άλλαξε μόνο στο τελευταίο 15λεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν λίγο περισσότερο, αλλά δεν άξιζαν τίποτα, που στο τέλος ήταν και αυτό που πήραν...